Answer:
B. $1,015,500 on Marc ; $756,500 for Estella
Explanation:
Marc has current salary of $110,000 with which he runs the household expenses. If Marc dies then there should be more insurance coverage because he is the only person who earns in the house. Estella is a house wife and insurance coverage for her is lower than Marc because he will still be able to continue his earning.
Answer:
$2,400
Explanation:
Total production Cost:
= Direct materials and direct labor + Indirect materials and indirect labor + Insurance on manufacturing equipment
= $7,000 + $2,000 + $3000
= $12,000
Amount should be reported as inventory in the company’s year-end balance sheet:
= (Total production Cost ÷ Units manufactured) × (Units manufactured - Units sold)
= ($12,000 ÷ 1,000) × (1,000 - 800)
= $12 × 200
= $2,400
Answer:
The answer is: E) None of these.
Explanation:
A foreign national is a person who wasn´t born in the country in which he or she temporarily lives in.
We don´t have enough information to know if Carrie´s Car Care is a wealthy company. Maybe its total sales are just $10,000 a year but they export $2,500.
A multinational corporation usually has branches or subsidiaries. All we know about Carrie´s Car Care is that it makes some money outside the US, but we don´t know how. Maybe they simply export 25% of their products or maybe they are a huge multinational corporation. Not enough information.
The term globalization corporation doesn´t exist. The term corporate globalization refers to very large multinationals that reach all or most of the world´s markets.
Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation