Answer:
Maxwell world consider choice equal to $310000
Explanation:
given data
accept a salary = $60,000
salary = $25,000
bonus = 20% of net income
to find out
amount of income would be necessary so that Maxwell would consider
solution
we get here income by bonus that is express as
bonus = 2 ( income - bonus - salary ) ..............1
3500 = 2 ( income - ( 0.2 × 35000 ) - ( 0.2 × (75000 + 35000) )
solve it we get
income = $310000
so Maxwell world consider choice equal to $310000
Answer:
(a) 3 pounds of shrimp
(b) 5 pounds of shrimp
Explanation:
Opportunity costs refers to the costs or benefits that are foregone to select some other alternative.
Vietnam can produce 180,000 pounds of shrimp or 60,000 pounds of rice in a year:
Opportunity cost of producing one pound of rice = 180,000 ÷ 60,000
= 3 pounds of shrimp
Ecuador can produce 130,000 pounds of shrimp or 26,000 pounds of rice in a year:
Opportunity cost of producing one pound of rice = 130,000 ÷ 26,000
= 5 pounds of shrimp
Therefore,
According to the principle of comparative advantage, the Vietnam has a comparative advantage in producing rice because it has a opportunity cost of producing rice than Ecuador.
the purple bar is the tallest which means it has the most growth potential:
answer is: B. There will be a growing demand for nurse practitioners in the coming years.
Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210
Maslow's<span> hierarchy of </span>needs is theory in psychology that is focused on the needs p<span>eople are motivated to achieve.It is a five-tier model.</span><span>
According to Maslow's need hierarchy, the advertised benefits of the product appeal to Josef's psychological, security, and safety needs.</span>