Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
Ms. Langley is 30 years old and has begun a retirement plan that permits her to place monthly amounts of $400 into a retirement vehicle, beginning one month from now, for 30 consecutive years.
When Ms. Langley reaches her retirement at age 60, she expects to live for 25 more years. The interest rate is 6%.
First, we need to calculate the amount of money that she will have at age 60, using the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= monthly deposit= 400
n= 30*12= 360
i= 0.06/12= 0.005
FV= {400[(1.005^360)-1]}/0.005= $401,806.02
Months= 25years*12= 300 months
Monthly= 401,806.02/300= $1,339.35
Answer:
The Journal entry is as follows:
On July 1,
Cash A/c Dr. $439,200
Finance charge Expense A/c Dr. $10,800
To Financing arrangement A/c $450,000
(To record the amount of borrowings)
Workings:
Finance charge expense = ($600,000 × 1.8%)
= $10,800
So, cash account = $450,000 - $10,800
= $439,200
Answer:
D. higher profits will induce expanded production.
Explanation:
If the price of a good increases and the cost remains the same ,profits earned would increase.
For example if price of a pen was initially $5 and rose to $7. The cost of making a pen is $3. Total profit would rise from $2 to $4.
According to the law of supply, the higher the price, the higher the quantity supplied and the lower the price, the lower the. quantity supplied. Therefore, the higher price would attract more producers and production would increase. Existing producers would also increase output.
I hope my answer helps you.
The most desirable bundle of rights in time-sharing gives the buyer privileges to rent or sell the interest in the property. These rights are known as Livery of Seisin. Livery of Seisin refers to owning something and having the right to sell it. When a consumer owns a time-share, they have the rights to rent or sell the property during their allotted time during the year they have the property.
Answer: A) cost-leadership business strategy
Explanation:
Cost leadership business strategy is a
- strategy of getting a competitive advantage by having the lowest cost of operation in the entire industry.
- makes a reasonable profit on each sale because you've reduced costs.
Here, To gain an advantage over other computer chip makers, Sematech focuses on <u>reducing its costs below all of its competitors</u> .
where as product differentiation is a technique use to differentiate a product from similar offerings on the market.
So, Sematech is pursuing a<u> cost-leadership business strategy</u>.
So, correct option is (A).