Amount to be recorded for accounts receivable would be $15000.
<u>Explanation:</u>
Accounts receivable are lawfully enforceable cases for installment held by a business for products provided as well as administrations rendered that clients/customers have requested yet not paid for. These are for the most part as solicitations raised by a business and conveyed to the client for installment inside a concurred time span.
Accounts receivable (AR) is the balance of money due to a firm for goods or services delivered or used but not yet paid for by the customers till now. So they will go in the accounts to still be receivable.
The formula is
A=P (1+r/k)^kt
A future value?
P present value 200
R interest rate 0.08
K compounded semiannual 2
T time 3years
A=200×(1+0.08÷2)^(2×3)
A=253....answer
Answer:
The question does not include any requirements, so I looked for similar questions:
- Use the least squares method to develop the estimated regression equation.
-
For every additional car placed in service, estimate how much annual revenue will change.
1) Y = -14.95 + 12.82X
2) for every 1 thousand cars put into service, revenue should increase by $12.82 million.
See attached PDF for calculations
Answer:
Machine C
Explanation:
The computation of the expected benefit is shown below:
For Machine A
= $45,000 × 90%
= $40,500
For Machine B
= $80,000 × 50%
= $40,000
For Machine C
= $60,000 × 75%
= $45,000
If we see the expected benefit of each machine so we can say that the Machine C has the highest benefit generated from the available ones
Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)