They most likely need to fulfill the security need of Maslow’s Hierarchy of needs. Employment and financial stability fall under the umbrella of the security need, in order to ensure the physiological needs can be met in the future.
Answer:
The company’s profit margin for the current year ended December 31 (rounded to the nearest decimal point) is 20%
Explanation:
Use the following formula to calculate the Profit Margin
Profit Margin = 
Where
Net Income = $20,000
Net Sales = $100,000
Placing values in the formula
Profit Margin = 
Profit Margin = 0.2 x 100
Profit Margin = 20%
Answer:
Please see below.
Explanation:
a.
• Reasonable compensation package. Every stockholders would usually want a good return on their investments. One of the techniques that can be used by them is to offer good and reasonable compensation packages to the company's highly performing executives and managers. The aim is to spur them to act in the best interest of the stockholders and not themselves. This will also translate to better performance of the company.
• Firing of managers who don't perform well. If a company's stock is not performing well(does not appreciate), such would usually be tied to its board and managers. Stockholders are the owners of a company because their funds are being used to trade hence can threaten to replace or actually replace any manager who is not performing well. By so doing, the managers that are retained will be motivated to perform really well in order to retain their jobs hence translate to better company performance.
• Threat of hostile take over. Stockholders could also threaten a company's board of being taken over by a proven and well accomplished company , if their stock price does not improve overtime. When the managers or board realize that their job is being threatened, they will be motivated to act fast by ensuring that the company's stocks yield adequate return in the long run.
b.
What should be paramount to managers is how to ensure that their company's intrinsic stocks value(an estimate of the true value of a stock, that is premised on well calculated risk) are well maximized. The stockholders should also be carried along while this process is on going. By maximizing their stock's intrinsic value, such would bring about high value to the stocks, while as time goes on, the actual stock price will be much closer to the intrinsic value of the stocks.
Answer:
1) d. $175,000
2) b. $156,250
Explanation:
1. The computation of net income for 20X9 under the treasury stock method is shown below:-
Net income for 20X9 under the treasury stock method = Janet Operating income + Slider operating income
= $100,000 + $75,000
= $175,000
2. The computation of income assigned to the controlling interest for 20X9 is shown below:-
income assigned to the controlling interest for 20X9 = Janet Operating income + (Slider operating income × Remaining percentage)
= $100,000 + ($75,000 × 75%)
= $100,000 + $56,250
= $156,250
Therefore we have applied the above formulas.
Answer:
The scenario that best illustrate BUNDLING is option B which state that:
Fresh Seeds Inc. sells seed packages, in which a person can buy a package of three types of seeds at a discounted price compared to buying the seeds individually
Explanation:
BUNDLING occur when a company or an organisation combine different product together as a package and than sell those product at a discounted amount or lower price instead of charging their customers to buy those product separately
For example, a customers may prefer iPhone 6 than iPhone 5 Instead of the company to sell iPhone 6 for $500 dollars and iPhone 5 for $400 dollars each, the company will then bundles or combined the two product and sells them at a discounted price or amount of $300.