Answer:
Debit : Cost of Goods Sold : $75
Credit : Inventory : $75
Explanation:
The lower-of-cost-or-market method is based on the conservative accounting theory. This is where company accounts are prepared with caution and verification. All losses are recorded as they are discovered whereas gains are recorded only after realised. In this case, there is a gain in Inventory A, hence it won’t be recorded as of yet. However, the value of Inventory B has reduced and this requires to be recorded.
The cost of Inventory B should be reduced to the lower net realizable value, hence it would be reduced by the difference : $625 - $550 = $75
Debit : Cost of Goods Sold : $75
Credit : Inventory : $75
With the current
exchange rate provided by the word bank, 1 US dollar would be the equivalent of
64.43 Indian Rupees or INR. By knowing this exchange rate, you can simply
divide the given amount which is 862,800 Indian Rupees by 64.43 INR. After dividing
the two amounts, you will probably have 13,391.28 as your answer. There are a
lot of ways in the digital age to convert currencies right now. However, when
you exchange your money in exchange centers,do not expect to have the same
amount you just calculated since you will be paying for a few taxes and service
fees.
Answer:
C. $190,000
Explanation:
As per the given question the solution of Income reported on Income statement is provided below:-
here, we ill find first share in equity income and depreciation expenses on undervalue equipment to reach the i
ncome reported on Income statement
Share in equity income = Net income × Interest
= $500,000 × 40%
= $200,000
Depreciation expenses on undervalue equipment = undervaluation ÷ Number of years × Interest
= $250,000 ÷ 10 × 40%
= $10,000
Income reported on Income statement = Share in equity income -Depreciation expenses on undervalue equipment
= $200,000 - $10,000
= $190,000
<h2>Marketing research deals with gathering, recording and analyzing data about its target market.</h2>
Explanation:
- A research will be conducted with the direct customer for releasing a new product or new version of the product.
- This is the systematic way of collecting data
- This helps entrepreneurs to make decision
- It is the study of market design in tandem with the acceptance in the market
- Helps the business man to better identify the market opportunities
- Also it is possible to learn market strategies from the research.
Answer:
32.13%
Explanation:
The computation of the break-even corporate tax is shown below:
As we know that
Municipal bond return = preferred stock return before tax × [1 - (1 - dividend exclusion) × Break even corporate tax]
7.5 = 8.30 × [1 - ( 1 - 0.70) × Break even corporate tax
]
7.5 ÷ 8.30 = 1 - 0.30 × Break even corporate tax
0.9036 = 1 - 0.30 × Break even corporate tax
0.30 × Break even corporate tax = 1 - 0.9036
So, Break even corporate tax is
= 0.0964 ÷ 0.30
= 32.13%
Basically we applied the above formula