B false because when it inflows it shows you that is false but when it does not inflow is will be true
Answer: $57,000
Explanation:
Given that,
Beginning finished goods inventory in units = 0
Units produced = 7,000
Units sold = 5,100
Sales = $663,000
Materials cost = $140,000
Variable conversion cost used = $70,000
Fixed manufacturing cost = $490,000
Indirect operating costs (fixed) = $102,000
Total Variable cost of units produced = Materials cost + Variable conversion cost used
= $140,000 + $70,000
= $210,000

=
= $30
Units in ending inventory = Units produced - Units sold
= 7,000 - 5,100
= 1,900
Value of Variable costing ending inventory = Units in ending inventory × Variable cost per unit
= 1,900 × $30
= $57,000
Answer:
option C is correct CPI in Kansas City is 125 and in Dallas is 150.
Explanation:
given data
Kansas City pays = $50,000
Dallas that pays = $60,000
solution
we know that CPI base year is always = 100
first we get here real salary value in Kansas City that is express as
Real Value = Salary in Kansas City × (CPI base year ÷ CPI current year) ..........1
put her value we get
Real Value = $50,000 × 
Real Value = $40000
and now we get here real salary value in Dallas that is express as
Real Value = Salary in Dallas City × (CPI base year ÷ CPI current year) ..........2
put her value we get
Real Value = $60,000 × 
Real Value = $40000
so now we can see that both value is same in both city with CPI Kansas City = 125 and CPI Dallas = 150
so here correct option is c. 125 in Kansas City and 150 in Dallas
Answer:
The firm's profit maximization price = $81.25
Explanation:
We are given:
Marginal cost MC = $65
Elasticity of demand ED = -5
Therefore, Using the rule of thumb pricing, we have the equation:



P = $81.25
Therefore the firm's profit maximization price is $81.25
Answer:
The Contracting Officer's Representative (COR) should look for the contract terms that specify which party bears the costs associated with contract delivery delays.
In order to protect the government's best interest concerning the cost for the housing of the 200 soldiers for three weeks, the question to ask is if the contract provides that the contractor will bear the costs for housing the soldiers. Who occasioned the delay?
Explanation:
There are usually some costs with construction contracts not meeting deadlines. Some of them are that the asset may not be available at the required time for use, occasioning the need to incur some costs for alternatives. How would the gap be filled? Which party bears the costs of the delays? Are there provisions in the contract specifying the party that assumes liability for some unforeseen delays?