Complete question Text:
Environmental recovery company RexChem Partners plans to finance a site reclamation project that will require a 4-year cleanup period. The company will borrow $1.8 million now to finance the project. How much will the company have to receive in annual payments for 4 years, provided it will also receive a final lump sum payment after 4 years in the amount of $800,000? The MARR is 10% per year on its investment
Answer:
<em>We are going to receive annual payment of $395,471</em>
Explanation:
We solve for the present value of the lump-sum today:
PRESENT VALUE OF LUMP SUM
Maturity 800,000.00
time 4.00
rate 0.1
PV 546,410.76
Now, we deduct this fromthe 1,800,000 loan:
1,800,000 - 546,410.76 = 1,253,589.24
this value will be the amount the yearly installment will ghave to pay.
<u><em>Installment of a present annuity </em></u>
PV 1,253,589.24 €
time 4
rate 0.1
C $ 395,470.805
I guess the correct answer is 6.48%
If Curtis invested in the Initech, Inc. bonds, The after-tax rate of return from this investment is 6.48%.
Since, [(1 - 0.28) × (250,000 × .09)]/250,000 = .0648.
2, 3, and 4 are the answers. <3
Answer:
Cost of Goods Sold = $1,700,000
Gross Proft = $1,740,000
Explanation:
We solve this assingemtn using the inventory identity:

We post the given and solve for the missing part:
640,000 + 2,020,000 = 960,000 + COGS
COGS = 640,000 + 2,020,000 - 960,000 = 1,700,000
Next we use the COGS value to calculate the gross profit.

3,440,000 - 1,700,000 = 1,740,000
Answer: Create a new domestic product for their new market.
Explanation:
In order for Fun Food Inc to break into the new country market they need to form a new product that would seem domestic to the consumers in the new country they intend to sell to. This new product would attract the consumers attention in that country as it would act as alternative to the other snacks that they are used to consuming.