answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NikAS [45]
1 year ago
5

Juarez Builders incurred $285,000 of labor costs for construction jobs completed during the month of August, of which $212,000 w

as direct and $73,000 was indirect supervisory costs. The correct journal entry to record the $73,000 indirect labor for the month is:
Business
2 answers:
soldi70 [24.7K]1 year ago
7 0

Answer:

Dr Factory overhead   $73,000

Cr Factory wages payable           $73,000

Being cost of indirect labor for the month

Explanation:

The factory overhead cost account needs be debited because the cost is an indirect cost of production, this is also due to the fact that the transaction is an increase in expense as increase in expense account is automatically a debit entry.

The corresponding entry was credited to factory wages payable as the amount is owed to factory workers,as a result it remains in payable account until it is eventually settled in cash which would mean the cash account is credited and the factory  wages payable account is debited.

Black_prince [1.1K]1 year ago
7 0

Answer:

Dr Factory Overhead $73,000

Cr Factory Wages Payable   $73,000

Explanation:

The reason is that the indirect costs are treated as an overhead cost and this must be treated accordingly which means the entry would be to increase the overhead expense which must be debited and increase in liability must be credited here.

The entry would be:

Dr Factory Overhead $73,000

Cr Factory Wages Payable   $73,000

You might be interested in
Given a stock index with a value of $1,200, an anticipated dividend of $45, and a risk-free rate of 6%, what should be the value
kramer

Answer: $1,227

Explanation:

The value of the futures contract should be calculated by the formula;

= Stock Index Value * ( 1 + risk free rate ) - dividends

= 1,200 * ( 1 + 0.06) - 45

= $1,227

8 0
2 years ago
Yello Bus Lines uses the units-of-activity method in depreciating its buses. One bus was purchased on January 1, 2019, at a cost
Tcecarenko [31]

Answer:

The depreciation cost of the bus per unit is $ 1.4 which is purchased on January 1, 2019.

Explanation:

The depreciation cost per unit is computed as:

Depreciable asset = Cost - Salvage Value

                               = $205,860 - $7,900

                               = $197,960

Depreciation per unit = Depreciable asset /Useful life expected value

                                    = $197,960 / 141,400

                                    = $1.4

Therefore, the per unit cost is $1.4

8 0
1 year ago
Toni makes apple pies for the local bakery. When Toni works with an assistant, she produces 60% more apple pies and works 20% fe
lions [1.4K]

Answer:

200 % is the answer.

Explanation:

Toni makes x be apple pies .

and Jane works for y hours.

therefore, he makes x apple pies in y hours

which implies he makes \frac{x}{y} apple pies per hour  

Now with help of an assistant:  

Toni  makes 60% more  apple pies  i.e. x + 0.6x = 1.6x  apple pies

works 20% less i.e. y - 0.2y = 0.8y hours

therefore, now together they make 1.6x/0.8y apple pies per hour \frac{\frac{1.6x}{0.8y} }{\frac{x}{y} } X 100

simplifying we get

200

Hence % increase in output PER HOUR is 200.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Laurasia has identified the following goods as its market basket. Here are the prices of those goods over three years.
Zielflug [23.3K]

Answer:

  • 2015 = $94
  • 2016 = $128.50
  • 2017 = $115

Explanation:

A Market Basket is used to calculate inflation overtime by tracking the change in prices of a specific and permanent number of goods and services.

The formula for calculating the market basket is;

Cost of Market Basket_{year} = ∑(Price of good * Basket Quantity of good)

2015

Cost of Market Basket = (25 * 0.4) + (2 * 18) + ( 4 * 12)

Cost of Market Basket = 10 + 36 + 48

Cost of Market Basket = $94

2016

Cost of Market Basket = (25 * 0.5) + (2 * 22) + ( 4 * 18)

Cost of Market Basket = 12.5 + 44 + 72

Cost of Market Basket = $128.50

2017

Cost of Market Basket = (25 * 0.6) + (2 * 20) + ( 4 * 15)

Cost of Market Basket = 15 + 40 + 60

Cost of Market Basket = $115

6 0
1 year ago
On November​ 1, 2018, Arch Services issued $ 337 comma 000 of eight minus year bonds with a stated rate of 15​% at par. Interest
azamat

Answer:

Interest expense to be recorded on Dec 31 2018= $8425

Explanation:

Lets first understand what adjusting entry is? Adjusting entries are entries passed at the reporting date in order to comply to the accruals concept of accounting. Accruals concept requires entities to record revenue and expenses in the period that they occur and should not wait until they are received or paid respectively. Revenues and expenses should be matched for the period and recorded.

Now that we have understood adjusting entry, lets calculate interest expense that should be recorded on December 31 2018. So Arch Services records interest payment on a semi-annul basis (i.e every 6 months). Now the bonds are issued on November (i.e two months to the reporting date), considering the accruals concept Arch Services will have to record interest for two months.

The interest expense is calculated as follows:

Annual Interest= $337000×15%

Annual Interest= $50550

Lets convert it into monthly basis as follows:

Monthly interest expense= $4212.5

Interest for two months would be = $4212.5×2

Interest expense to be recorded on Dec 31 2018= $8425

8 0
1 year ago
Other questions:
  • At the beginning of the year, Uptown Athletic had an inventory of $640000. During the year, the company purchased goods costing
    10·1 answer
  • DFA, a Kansas cooperative, has its principal place of business in Kansas City, Missouri. Bassett, an international commodities b
    12·1 answer
  • Timothy is planning the pricing strategy for his company’s products. He is directed by the management to add a premium (amount a
    12·1 answer
  • Assume that demand for bottled water is relatively price elastic. An increase in supply of bottled water will result in which of
    7·1 answer
  • Firms have several choices of diversification initiatives that can be used to create value. Which of the following is not one of
    13·1 answer
  • Upon acquiring a new computer operating system, management at Berryhill worried that computer virus might cripple the company's
    13·1 answer
  • Textbooks, transportation and room and board are all...
    9·1 answer
  • If the depreciable investment is $1,000,000 and the MACRS 5-Year class schedule is: Year-1: 20%; Year-2: 32%; Year-3: 19.2%; Yea
    5·1 answer
  • Joel was recently hired as a police officer in his city's police department. As part of employee training, his supervisor trains
    11·1 answer
  • Workers typically get dirty if they work at a job site for O both the Construction and Design pathways. both the Construction an
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!