Answer:
Soundgarden Company
Journal Entries:
July 10, 2020:
Debit Cash Account (or Accounts Receivable) $800,000
Credit Sales Revenue $800,000
To record the sale of 200 copiers at $4,000 apiece.
July 10, 2020:
Debit Warranty Expense $66,000
Credit Warranty Liability $66,000
To record the estimated warranty maintenance on copiers sold.
December 31:
Debit Warranty Liability $17,000
Credit Inventory $17,000
To record actual warranty costs incurred.
Explanation:
Soundgarden should record these transactions according to the matching principle, whereby warranty expense is recognized in the period that matches the sale so that all expenses related to sales are recognized when the sales are recognized. This is achieved by creating a warranty liability account after the sales and recording a warranty expense as the debit entry. When actual warranty costs are incurred, the Soundgarden Company will debit the warranty liability and credit the inventory actual for the actual costs.
Answer:
Dep expense for the second year 7,600
Explanation:
![\left[\begin{array}{ccccc}Year&Beginning&Dep-Expense&Acc. \: Dep&Ending\\0&-&-&-&47500\\1&47,500&9,500&9,500&38,000\\2&38,000&7,600&17,100&30,400\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccccc%7DYear%26Beginning%26Dep-Expense%26Acc.%20%5C%3A%20Dep%26Ending%5C%5C0%26-%26-%26-%2647500%5C%5C1%2647%2C500%269%2C500%269%2C500%2638%2C000%5C%5C2%2638%2C000%267%2C600%2617%2C100%2630%2C400%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
1/10 = straight-line method
straight-line x 2 = DD rate
47,500 x 2/10 = 9500
then we calculate the DD rate again with the book value
47,500-9,500 = 38,000
38,000 x 2/10 = 7,600
Answer:
$360,000
Explanation:
The total cost would be estimated as the expense anticipated plus the property taxes paid previously.
Now
Total Cost = $240,000 Property Taxes paid + $1,200,000 Property repairs anticipated
= $1,440,000
Now we will distribute the annual cost over the four quarters which mean we will divide the total annual cost by 4.
Quarterly Expenses = $1,440,000 / 4 = <u>$360,000</u>
Answer:
Instructions are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
One set (small) sells for $77 with variable costs of production for the set at $50. Another set (large) sells for $152 with variable costs of $100.
Contribution margin= selling price - unitary variable cost
Contribution margin Small Set= 77 - 50= $27 per unit.
Contribution margin Large Set= 152 - 100= $52 per unit.
Answer:
Price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Explanation:
We have given standard material cost per yard = $2
Actual material cost per yard = $2.10
Standard yards per unit = 4.5
And actual yards per unit = 4.75
Units of production = 9500
Total number of actual quantity used = 9500×4.75 = 45125
So direct material price variance = ( standard price - actual price ) × actual quantity used = ( $2 - $2.1 ) × 45125 = -$4512.5
So price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )