answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
2 years ago
14

Department A had a beginning inventory balance of 25 units which were 40% complete. During the accounting period, the department

started an additional 275 units and had an ending balance of 50 units which were 20% complete. Using FIFO, the equivalent units of production is units.
Business
1 answer:
GarryVolchara [31]2 years ago
5 0

Answer:

the equivalent units of production is 250 units

Explanation:

The computation of the equivalent units of production is units under FIFO method is shown below:

= Opening inventory balance in units + additional units - ending inventory balance units

= 25 units + 275 units - 50 units

= 250 units

hence, the equivalent units of production is 250 units

We simply applied the above formula so that the correct value could come

And, the same is to be considered

You might be interested in
Dermody Snow Removal's cost formula for its vehicle operating cost is $3,010 per month plus $331 per snow-day. For the month of
bogdanovich [222]

Answer:

$390F

Explanation:

The Dermody variance for vehicle operating cost can be determined using the below mentioned formula:

Dermody vehicle operating cost variance=Planned vehicle operating cost- Actual vehicle operating cost

In the given question

Planned vehicle operating cost=$3,010+$331*15

                                                    =$7,975

Actual vehicle operating cost=$7,585

Dermody vehicle operating cost variance=$7,975-$7,585

                                                                     =$390F

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
The following information is available for Barnes Company for the fiscal year ended December 31: Beginning finished goods invent
weqwewe [10]

Answer:  $57,000

Explanation:

Given that,

Beginning finished goods inventory in units = 0

Units produced = 7,000

Units sold = 5,100

Sales = $663,000

Materials cost = $140,000

Variable conversion cost used = $70,000

Fixed manufacturing cost = $490,000

Indirect operating costs (fixed) = $102,000

Total Variable cost of units produced = Materials cost + Variable conversion cost used

                                                               = $140,000 + $70,000

                                                               = $210,000

Variable\ cost\ per\ unit = \frac{Total\ variable\ cost}{units\ produced}

                                               =\frac{210,000}{7,000}

                                               = $30

Units in ending inventory = Units produced - Units sold

                                          = 7,000 - 5,100

                                          = 1,900

Value of Variable costing ending inventory = Units in ending inventory × Variable cost per unit

                                                                        = 1,900 × $30

                                                                        = $57,000

5 0
2 years ago
The Smith family adopted a child. The adoption procedure took about three months, and the family incurred various expenses. Will
Zina [86]

Yes, the Smith family will receive financial benefits for the taxable year. When you adopt a child, there are parts of the adoption process that are tax write offs for the family. Depending on the money spent, the different fee's paid and what all went into the adoption certain parts will be a tax credit they can apply and use as a deduction. Most of the time the expenses have to be at or over a percentage of your income.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Chuck Diesel Burger is a food truck in Houston, Texas. Imagine that Chuck Diesel Burger’s minimum average total cost (ATC) is $3
Trava [24]

Answer:

The answer is: $3.00

Explanation:

In order for Chuck Diesel Burger to make a profit it must sell its product at ˃$3.75.

If it sells its product at $3.75 it will break even (costs = revenue).

If its price is <3.75 but ˃$2.50 it will lose money but still produce, since its revenue is ˃ than its variable cost.

Any price ≤$2.50 would make it impossible for Chuck Diesel Burger to continue production since its revenue is < variable production costs.

5 0
2 years ago
United Airlines prices its tickets so that it is less expensive to travel between midnight and 5:00 a.m. than during the day, wh
cluponka [151]

Answer:

The correct option is B,demand-based

Explanation:

Demand-based is the pricing strategy of hiking prices at busy at peak periods and charging modest prices at off-peak periods.

The reason for charging higher prices at peak periods the traffic at that time stretches the resources of the business,hence a little extra price is added as contribution towards maintenance of existing facilities and possible upgrade in the near future.

This approach is also known with telecommunication firms such as Vodafone and MTN.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • the property taxes on a house that Alan owns and rents out to have increased. to balance his monthly budget, he decides to incre
    15·2 answers
  • How can a firm increase the life of a product without involving product changes? a. reintroduction b. product extension c. new p
    10·1 answer
  • Nikita wants to apply for student aid to fund her college education. Arrange the steps involved in Nikita’s application for fina
    8·2 answers
  • Which of the following programs provides high quality training and safety, union agreements, hundreds of hours of on-the-job tra
    9·2 answers
  • A business school Dean wanted to test the null hypothesis that the mean GPA upon graduation is the same for Marketing, Managemen
    7·1 answer
  • An individual works downtown and pays $600 per month in rent for an apartment located 10 miles from her office. She has calculat
    11·1 answer
  • The concept of​ "Power Payments" will help you repay your loans faster and reduce your total interest payments. Consider a situa
    7·1 answer
  • Your income is $75,000 per year. You cannot set up a ROTH IRA if you earn more than $95,000 per year. If your salary increases b
    14·1 answer
  • Today is your 20th birthday, and your parents just gave you $5,000 that you plan to use to open a stock brokerage account. You p
    13·1 answer
  • Farrar Corporation has two major business segments-Consumer and Commercial. Data for the segment and for the company for March a
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!