Answer:
D) Beta .98 expected return .107
Explanation:
In CAPM (Capital Asset Pricing Model), expected return = risk-free rate + Beta * market risk premium = 3.4% + Beta * 7.4%
We try every choice consecutively
A) Beta .87 expected return .096
⇒ expected return = 3.4% + 0.87 * 7.4% = 0.098
A is wrong
B) Beta 1.09 expected return .102
⇒ expected return = 3.4% + 1.09 * 7.4% = 0.1147
B is wrong
C) Beta 1.62 expected return .146
⇒ expected return = 3.4% + 1.62 * 7.4% = 0.154
C is wrong
D) Beta .98 expected return .107
⇒ expected return = 3.4% + 0.98 * 7.4% = 0.107
D is TRUE
E) Beta 1.16 expected return .139
⇒ expected return = 3.4% + 1.16* 7.4% = 0.12
E is wrong
Answer:
d. work
Explanation:
Since in the question, it is mentioned that the Allyson worked as a part of team of eight members who are doing day to day production moreover it also ensures the quality checks and inspecting each other work
So here Allyson contribution is towards the work team as along eight members they are doing the daily production, along with quality checks and inspection that represent the work they are doing in the organization
Hence, the correct option is d.
Answer:
a) Taylor Industries can successfully cut back its labor cost in inventory stockrooms by counting only high-value items. These items are determined by reference to their Annual Usage values. The items' annual usage values should be used as the activity cost pool for accumulating and allocating labor cost in inventory stockrooms. Taylor Industries can establish a benchmark or cutoff point so that only the items meeting this benchmark are counted. For example, the items with annual usage value above $5,000 should be included in the items to be counted. This strategy will reduce the number of items to be counted and therefore the labor cost.
b) Since item 15 is critical to Taylor Industries' continued operations, it should be classified as a direct materials cost and not an overhead cost.
Explanation:
a) Data and Calculations:
a random sample of 20 of Taylor's items:
ITEM NUMBER ANNUAL USAGE ITEM NUMBER ANNUAL USAGE
1 $ 1,500 11 $ 13,000
2 12,000 12 600
3 2,200 13 42,000
4 50,000 14 9,900
5 9,600 15 1,200
6 750 16 10,200
7 2,000 17 4,000
8 11,000 18 61,000
9 800 19 3,500
10 15,000 20 2,900
Average annual usage value = $12,657.50
Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
Annual contribution margin of $80,000 and $160,000 in annual fixed
costs.
Of the fixed costs, $50,000 cannot be avoided.
<u>To calculate the financial impact on income, we need to use the following formula:</u>
Effect on income= avoidable fixed costs - contribution margin
Effect on income= 50,000 - 80,000
Effect on income= -$30,000
Answer:
$7.2 million
Explanation:
Calculation for the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement
Using this formula
Warranty expense =Net sales ×Expected percentage of net sales
Let plug in the formula
Warranty expense=$180 million×4%
Warranty expense=$7.2 million
Therefore the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement will be $7.2 million