Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
$2475000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold for the June month is shown below:
As it is given that total sales of June is $2,970,000
And, the marked up is cost plus 20%
So based on the above information, the cost of goods sold is
= $2,970,000 × 100 ÷ 120
= $2,475,000
Therefore, all the other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
September 19, 2020 because that is when the cake successfully delivered
Answer:
The depreciation cost of the bus per unit is $ 1.4 which is purchased on January 1, 2019.
Explanation:
The depreciation cost per unit is computed as:
Depreciable asset = Cost - Salvage Value
= $205,860 - $7,900
= $197,960
Depreciation per unit = Depreciable asset /Useful life expected value
= $197,960 / 141,400
= $1.4
Therefore, the per unit cost is $1.4
Answer:
Yes, because most did not need her services that early.
Explanation:
Since most families do not bring their children to the child care centre before 6am it is more cost effective for Little Rascals Child Care Center to open at 7am and close at 5pm.
The new timing will reduce cost as the care centre will be open for 10 hours compared to 12 hours before now. Also the staff will be less stressed and will be more productive by not being overworked.
This strategy is a way to remove wastage in operation for Little Rascals Child Care Center.