Answer:
Explanation:
The transaction price in each case would be shown below:
(A) Transaction price - $900,000 and the revenue is recognized at the point of sale or on the date when the sale is made
(B) Transaction price - $720,000 and the revenue is recognized at the point of sale or on the date when the sale is made
(C) Transaction price - Present value should be transaction price i.e $417,600 and the remaining amount $32,400 ($450,000 - $417,600) would be recognized over the 24 months i.e 18 months + 6 months
Answer:
SMEs have realised the importance of E-commerce and using it to gain growth and sustainability.
Explanation:
E-commerce has been a revolutionary step for small scale enterprises and customers towards ease of doing business and e- commerce has helped business to grow and expand. It has helped enterprises to increase their revenue, low operational cost and online presence. Customers can buy goods and services just by a click. They prefer e-commerce because everything is accessible online.
Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Manufacturing cost:
= Direct materials + Direct labor + Variable overhead + Fixed overhead
= $80,000 + $100,000 + $30,000 + $60,000
= $270,000
Purchase from outside:
= Fixed overhead + Purchase price
= $60,000 + (50,000 × $10)
= $60,000 + $500,000
= $560,000
Effect on income = Purchase from outside - Manufacturing cost
= $560,000 - $270,000
= $290,000
Therefore, the above calculations shows that income will decrease by $290,000.
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60