Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
Given that,
Total assets (Beginning) = $800,000
Total assets (Ending) = $900,000
Net income = $85,000
Sales = $1,700,000
Average assets = [Total assets (Beginning) + Total assets (Ending)] ÷ 2
= [$800,000 + $900,000] ÷ 2
= 850,000
Purdy's asset turnover:
= Sales ÷ Average assets
= $1,700,000 ÷ 850,000
= 2
Answer:
The total economic cost is $40,500 per year
Explanation:
The total economic cost per year is equal to the sum of:
* The opportunity cost relating to sacrificing the current work Greg is working on which is equal to his yearly salary of : $40,00.
* The opportunity cost relating to sacrificing the interest income earned on $10,000 saving, which he is now used for purchasing equipment, which is calculated as: 10,000 * current rate of savings = 10,000* 5% = $500 ( total cost of equipment is not included because e could sell the equipment for what he paid later on).
=> So, total economic cost per year is $40,000 + $500 = $40,500.
Answer:
Cassell is relying on Guerrilla Marketing strategy in this case.
Explanation:
Guerrilla Marketing:
It is a such type of marketing strategy in which we use non-traditional ways to accomplish our marketing goals. This unconventional way of marketing is directed towards developing an emotional between a business/organization and its customer.
Example:
The common example of guerrilla marketing is as follow:
A company named "XYZ" sells soft drink and they start a campaign in a public space in which they offer free drinks to the public. The people taste their soft drink for free and tell others about it.
In our case, Warren Cassell use this strategy of marketing by offering them free gift-wrapping, free autographed copies of books etc so that the customer develop a very strong emotional bond with the book store. As a result, they will tell other people about her generosity and will help her to expand her business.
Answer:
Problems: For details refer below
Benefits: For details refer below
Explanation:
Problems associated with Burberry’s licensing arrangement in Japan
1) Licenser creates potential competitors
2) There is a lower control in licensee
Benefits of establishing a relationship with Sanyo Shokai in the country
1) Less costly as compare to Foreign direct investment
2) Responsibility can be shared with the third party