answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
2 years ago
10

The concepts of flexibility and real options are closely related to the importance of history and ________ described as potentia

l sources of sustained competitive advantage. Group of answer choices path dependence commitment cost control causal ambiguity
Business
1 answer:
Fittoniya [83]2 years ago
5 0

Answer:

The correct answer is letter "A": path dependence.

Explanation:

Path dependency refers to the stage in which a company does not engage new ventures because it is too familiar with its current processes. Besides, the entity has the belief that continuing with the historical product is has been offering is more cost-effective than engaging in the production of a new good.  

<em>The competitive advantage of the institution remains the same during the whole time which is a weakness because the market of the firm could change but the firm does not implement any measure to keep the pace of the market fluctuations.</em>

You might be interested in
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
1 year ago
The operations of Winston Corporation are divided into the Blink Division and the Blur Division. Projections for the next year a
morpeh [17]

Answer:

c. $112,800

Explanation:

The computation of operating income is shown below:-

= (Contribution margin of blink division × Increase sales percentage) - Fixed cost of blink division - Allocated common costs of blink division - Allocated common costs of blur division

= ($218,000 × 135%) - $93,000 - $48,000 - $40,500

= $294,300 - $93,000 - $48,000 - $40,500

= $112,800

5 0
1 year ago
Stanford Corporation has four categories of overhead. The expected overhead costs for each category for next year are as follows
aliina [53]

Answer:

Results are below.

Explanation:

a)

<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>

<u></u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 2,325,000 / 20,000

Predetermined manufacturing overhead rate= $116.25 per direct labor hour

<u>Now, we can allocate overhead:</u>

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH=  116.25*375

Allocated MOH= $43,493.75

<u>b)</u>

Total cost= 5,000 + 7,500 + 43,493.75

Total cost= $55,993.75

<u>c)</u>

Selling price= 55,993.75*1.3

Selling price= $72,791.88

<u>d)</u>

<u>First, we need to calculate the activities rate:</u>

<u></u>

Maintenance= 210,000 / 10,000= $21 per machine hour

Materials handling= 90,000 / 2,000= $45 per material move

Setups= 75,000 / 100= $750 per setup

Inspection= 150,000 / 4,000= $37.5 per inspection

Now, we can allocate overhead:

Maintenance= 21*150= 3,150

Materials handling= 45*4= 180

Setups= 750*2= 1,500

Inspection= 37.5*3= 112.5

Total allocated costs= $4,942.5

8 0
1 year ago
The purpose of ____________ is to increase an employee's ability to perform productively.
Alona [7]
The purpose of training and development<span> is to increase an employee's ability to perform productively.
During training and development, the company could re-educate their employees so they can adapt to the situation that the companies face during it operation and increase its overall efficiency.</span>
4 0
2 years ago
Tektron Industries has Beginning and Ending Raw Materials Inventories of $32,000 and $40,000, respectively. Direct Materials use
ch4aika [34]

Answer:

$138,000

Explanation:

The computation of the cost of Raw Materials Purchased is shown below:

= Direct materials used + ending direct material inventory - beginning direct material inventory

= $130,000 + $40,000 - $32,000

= $138,000

Simply we added the  ending direct material inventory and deduct the beginning direct material inventory  to the direct material used so that the accurate amount can come

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Suggestive selling, accepting credit cards as payment, and expanding operating hours to 24 hours are strategies used by the fast
    13·1 answer
  • A court adjudicates henry mentally incompetent and appoints inez to be his guardian. later, without inez's knowledge, henry sign
    15·1 answer
  • An individual actually earned a 4 percent nominal return last year. Prices went up by 3 percent over the year. Given that the in
    9·1 answer
  • Jensen Shipping has 38,400 shares outstanding and uses cumulative voting. The firm grants one vote for each share of common stoc
    14·1 answer
  • Kai operates the Surf Shop in Laie, Hawaii, which designs, manufacturers, and customizes surf boards. Hawaii has a hypothetical
    7·1 answer
  • Kahlan Opinion Surveys had beginning retained earnings of $24,600. During the year, the company reported sales of $105,700, cost
    12·1 answer
  • You decide to quit your $60,000-per-year job as an information technology specialist and illustrate children's books. At the end
    13·1 answer
  • A store sells 20 ice cream bars per hour for $4 each, but on discount days, it sells 35 ice cream bars per hour for $3. Based on
    14·1 answer
  • Dragonfly, publisher of children's books, has purchased White Rabbit, another publisher of children's books. Both companies' boo
    9·1 answer
  • Social Media, Inc. (SMI) has two services for users. Toot!, which connects tutors with students who are looking for tutoring ser
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!