Answer:
Title VII of the CRA
Explanation:
Title VII of the Civil Rights Act (CRA) is a landmark federal law that aims to protect employees against discrimination based on race, colour, sex, nation of origin, or religion.
The act was made law in 1964.
In the given scenario a female sales representative with excellent performance review was not promoted for 8 years, while Jim a male sales representative was promoted in just 18 months.
This is a gender based discrimination and is covered by Title VII of the CRA.
Age discrimination does not apply because it addresses discrimination of employees with minimum age of 40 years.
Equity act requires that employees on the same job role are compensated equally. This does not also apply.
Rehabilitation act prevents discrimination based on disability. This does not also apply
Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value
Answer:
The correct answer is letter "C": an increase in the bargaining power of suppliers of a critical input.
Explanation:
Porter's Five (5) Forces is an analysis scheme created by Harvard School Professor Michael E. Porter (<em>born in 1947</em>). The ultimate goal of this analysis is to help managers set their expectations because profitability decreases as competition increases. Three of the five forces relate to industry (horizontal) participants - <em>the threat of substitutes established rivals, and new entrants</em>. The other two relate to the vertical participants - <em>the bargaining of suppliers and consumers</em>.
In the case, as airline fuel suppliers are consolidating, this would represent the bargaining of suppliers factor in Porter's theory. They could joint to decide quantities supplied or even prices.