Answer:
-$16.78%
Explanation:
Given that
Proceeds from selling the shares = $4,301
Beginning price = $12.92
The computation of capital gains yield is shown below:-
End price per share
= $4,301 ÷ 400
= $10.7525 per share
Capital gains yield = (End price - Beginning price) ÷ Beginning price
= ($10.7525 - $12.92) ÷ $12.92
= -$2.1675 ÷ $12.92
= -$16.78%
Answer:
The price of hot chocolate will increase for sure due to the sudden increase in the quantity demanded and decrease in the supply. The net effects on the actual quantity demanded are not definite, since a small increase in price will probably not affect it that much and more chocolate sill be demanded, but if the prince increase is too high, probably the quantity demanded will fall.
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Given that,
Sales = 145,000 units
Desired ending inventory = 28,500 units
Beginning inventory = 21,750
Budgeted production in units for November:
= Sales + desired ending inventory - Beginning inventory
= 145,000 units + (190,000 × 15%) - 21,750
= 145,000 units + 28,500 - 21,750
= 151,750 units
I would assume it's A, because you need to communicate to calm them down, which happens to be a functional skill
Answer:
On one hand, the principle of management which is being ignored in this case is that of Unity of Command.
Explanation:
The principle of Unity of Command stipulates all staff or employee, for sakes of clarity and avoidance of confusion, an abiguity, should take instructions from only one boss or line manager.
On the other hand, the principle of management that is being followed in the above case is that of Taylors Functional Foremanship.
The practice of this technique requires that planning and execution be seperated according to areas of specialisation. Specialisation is the primary logic or argument in the Taylors Functional Foremanship principle. Taylors advocates that each foreman needs to be highly proficient, possess special know-how and be capable of directing the staff with high exuberance and tact.
Cheers!