Answer:
He has to pay the insurance company=$1840.90
Explanation:
Value of his home=$449,000
Insurance company charges $0.41 per $100 of value in his home
Number of $100's in $449,000=449000/100=4490
They charge 0.41 for every $100=4490×0.41= $1840.90
He has to pay the insurance company=$1840.90
Answer:
The correct answer is A) top quality.
Explanation:
There are generally two sales approaches: the first, product-oriented. This takes into account its own characteristics in terms of presentation, quality and utility; and the second, people-oriented, where the real needs of the consumer are studied to determine how he uses the good in order to orient himself towards satisfying a need.
The example clearly shows that the orientation with minimum unit costs was mainly focused on the client, so that the first impression is that of a lower price to motivate their purchase decision. For his part, Orchard clearly shows a product orientation, because he tries to offer quality by sacrificing other variables to supply a need.
Answer:
<em><u>Any cost directly attributable to bring the asset into current location and condition necessary for it to be capable of operating it, in the manner intended by the management ( Para 15) 4.1.1. Clause b</u></em>
According to this the cost must be allocated to the purchase of land.
There are three scenarios.
1) if the land with a building is purchased with the intention of demolishing an old building and building a new building then selling it all the costs would be assigned to the purchase of land.
2) if the land is purchased with the building on it and that building is used for a short time and then demolished then the building demolish charges would be expense out.
3)if the land with a building is purchased with the intention of demolishing an old building and building a new building then using it then two different costs accounts of land and building would be used. We would not demolish the old building without the new building being made so the demolish would be added in the incremental costs of the new building.
The given question is of the third scenario therefore
Costs of Land = $ 181,000 + $ 15,600 + $ 1400 + 2600= $ 200,600
Incremental Cost of new building = $ 1600
Answer:
6.75%
Explanation:
Price of bonds is equal to their par value when coupon rates match with yields to maturity. The 20-year bond with semiannual coupon payments is going to have 40 coupons payment plus 1 par value payment. Let formulate the price of this bond as below:
Bond price = [Par value x (Coupon rate/2)]/[1 + (YTM/2)] + [Par value x (Coupon rate/2)]/[1 + (YTM/2)]^2 + ...+ [Par value x (Coupon rate/2) + Par value]/[1 + (YTM/2)]^40, or:
972.78 = [1,000 x (6.5%/2)]/[1 + (YTM/2)] + [1,000 x (6.5%/2)]/[1 + (YTM/2)]^2 + ...+ [1,000 x (6.5%/2) + 1,000]/[1 + (YTM/2)]^40
Solve the equation we get YTM = 6.75%.
So, the company should set 6.75% coupon rate on its new bonds if it wants to sell them at par.
Answer:
American imperialism
Explanation:
is a term that refers to the economic,military and cultural influence of the United States on other countries.