Answer:
Part a : If JumpStart paid cash
Office Supplies $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Part b : If JumpStart placed it on account
Office Supplies $870 (debit)
Account Payable $870 (credit)
Part c : If JumpStart pays the amount due
Account Payable $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Explanation:
Part a : If JumpStart paid cash
Recognise an expense for Office Supplies and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash
Part b : If JumpStart placed it on account
Recognize an expense for Office Supplies and also recognise a Liability - Accounts Payable to reflect a present obligation created by JumpStart to its Supplier
Part c : If JumpStart pays the amount due
Derecognise the Liability - Accounts receivable since the liability has been settled and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash due to settlement of Account
Answer:
$50
Explanation:
Dividend discount model (DDM) is used to calculate intrinsic value of a stock. Since the dividends are expected to grow indefinitely, the formula will be as follows;
Price (P0) = D1 / (r-g)
where D1 = Next year's dividend = 2.50
r = required rate of return = 12% or 0.12 as a decimal
g = dividend growth rate = 7%
Price (P0) = 2.50/(0.12-0.07)
P0 = 2.50 /0.05
P0 = $50
Answer:
$526 was the spending variance in November
Explanation:
The spending variance in the month involves knowing the difference between actual supplies cost incurred in the month and the budgeted supplies cost based on actual activity
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+(608*$18)
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+$10,944=$12,024
Spending variance=$12,550-$12.024
=$526
The actual spend was $526 more than the budgeted spend based on actual activity,hence an unfavorable variance was recorded
Answer:
Both Sabrina's nominal and real income increased
Explanation:
Her nominal income during 2017 was $100,000 and it increased to $105,000 during 2018, a $5,000 increase.
Sabrina's real income during 2017 was $100,000 (using 2017 as the base year), and her real income during 2018 was = $105,000 / 1.02 = $102,941. That means that her real income increased by $2,941