Answer:
$1000
Explanation:
Total factory rent is $2500 for 5000 sq ft. The basis for assigning the rent cost to different activities will be on the basis of factory area used.
Factory area used by different activities is as follows,
1. Machining 500 sq ft
2. Preparation & Setup 2000 sq ft
3. Quality Control 2000 sq ft
4. Finishing 500 sq ft
So, The cost that will be assigned to the Preparation and setup cost will be
$2500 * 2000/5000 = $1000
Answer:
Which shop will benefit the most from its expansion?
- B. Donny, because his workers currently have less available capital to work with
The law of marginal returns applies here, that is why Sunshine donuts didn't produce twice as many by using more machines
How much should Donny realistically expect his production to increase with the new equipment?
Similar to the additional production that Sunshine had in the past.
How much should Sunshine realistically expect her production to increase with the new equipment?
Maybe even a little more than 50 dozen, but definitely less than 80 or 100.
Answer:
$78.0 million
Explanation:
Cost of repurchase = Number of shares*Share price/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1 - 0.01)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/0.99
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.25
Cost of repurchase = $
77,950,740
Cost of repurchase = $78.0 million
Answer:
Price lowers and becomes negative or -5.37 dollars
Explanation:
Market risk premium's formula could be written as dividends/price + dividend's growth rate. Therefore, we dividend growth rate according to the current price and dividend level equal to market risk premium - dividends/price or 0.15 - 1/15.43 = 0.086 or 8.6%. If the dividend growth rate rises by 25% than new one is 33.6%. Price is equal to dividends/market risk premium - dividend growth rate or in this case 1/0.15-0.336 or 1/-0.186 or -5.37 dollars. If the price is negative that would mean that any future selling of the stock would mean that ABC would have to pay in order to sell it.
Both monetary and non-monetary. If "Joe" did not follow the regulations, he would receive fines. Plus, if customers got sick from him not following the regulations, he could lose his business.