The answer would be:
the employees supervisor.
Hope this helps
Answer:
4) $385,000.
Explanation:
The computation of the minimum unit price is shown below:
= Direct materials + Direct labor + Supervisor salary + Fringe benefits on direct labor
= $200,000 + $150,000 + $20,000 + $15,000
= $385,000
Simply we added the direct material, direct labor, supervisor salary and the fringe benefits so that the accurate amount can come.
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
$5.95
Explanation:
Given that,
Dividend paid in Year 7 = $2 per share
Growth rate of dividend = 2.2%
Required return = 16 percent
Share price is the present value of all future dividends.
Present Value of future dividends at year 6:
= 
= 
= 
= $14.49
Present value of dividends (Now):
= Present Value of future dividends at year 6 × (1 + Required return)^{-6}
= $14.49 × (1 + 0.16)^{-6}
= $5.95
Therefore, the current share price is $5.95 if the required return is 16 percent.
Answer:
What would your job need to include in order to make you feel satisfied?
Explanation: