Answer:
Change in Nominal income = 5%
Change in real income = 2.9 %
Explanation:
<em>Real income </em><em>is the amount of basket of goods and services that can be actually purchased . It is the nominal income adjusted for inflation.</em>
<em>Real income = (CPi in base base year/ CPI current year) × Nominal income </em>
Real income for Sabrina
= (100/102) × 105,000
= 102,941.1765
<em>Change in real income</em> = (102,941.1765 -100,000)/100,000
= 2.9 %
<em>Change in Nominal income</em> = (105,000-100,000)/100,000
= 5%
Explanation:
Aggregate planning can be defined as a marketing tool whose objective is to develop a 6 to 18 month plan for the organizational production process, in order to plan in advance the need for the amount of materials and resources that a company needs to have in each period time, so costs are reduced.
Some aggregate planning decisions involve the amount of subcontracting items, the amount of outsourcing, overtime hours, the amount of inventory to be maintained and to be accumulated in a certain period, etc.
Aggregated planning helps the organization to meet demand and supply in a period of time, and it is also possible to be an instrument of influence on supply and demand, so an organization that offers a variety of products and / or services could face difficulties management of all the variables necessary for the production of varied items, as this planning takes time, affects costs, customer satisfaction, synchronization of the supply chain, etc.
It could, as long as it fulfills these two conditions
- The products could generate enough profit without the boost that givenn by other channel flows.
- The independent operation would not cause a decrease in profit for other channels flow because eventually, business owners only want to do the combination that bring the most profit.
Answer: Bank B is the better investment. In 10 years, her $2,000 will grow to $4,317.85, and with bank A, her $2,000 will grow to $3,700.
Explanation:
Bank A was offering 8.5% simple interest. $2000 with 8.5% simple interest. = A = P(1 + rt)
A = 2000(1+(0.085*10))
= 2000(1+0.85)
= 2000(1.85)
= 3,700
Bank B was offering 8% compounded annually
= A = P(1+r/n)^nt
A= 2000(1+8%/1)^1*10
A= 2000(1+0.08)^10
A= 2000(1.08)^10
A= 2000*2.1589
= 4,317.85
Answer: Selective hiring
Explanation: In the selective hiring process the managers of an organisation sets a criteria for the job available. While recruiting the managers sticks to the criteria strictly and only those employees are hired who fits that particular criteria.
In the given case, Dorrance wants to recruit someone with excellent skills in soccer, thus we can conclude that she is doing selective hiring.