Answer:
The cafe is small enough so a middle manager is not required for maintenance as it can be maintained as a flat organization.
Explanation:
It has least number of employees. Hiring a middle manager will increase cost for the restaurant.
Answer:
$20 million
Explanation:
Data provided in the question:
Book value of assets in 2005 = $1,200 million
Fair value of assets in 2005 = $955 million
Book value of assets in 2006 = $720 million
Fair value of assets in 2006 = $700 million
Now,
Impairment Loss = Fair value - Carrying value of Net assets
or
Impairment Loss
= Fair value of assets in 2006 - book value of assets in 2006
= $700 million - $720 million
= - $20 million [ Here, the negative sign means a loss]
Hence,
Impairment loss of $20 million
Answer:
Price of bond=948.8583731
Explanation:
<em>The value of the bond is the present value(PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).
</em>
Value of Bond = PV of interest + PV of RV
Semi-annual interest = 8.6% × 1,000 × 1/2 =43
Semi-annual yield = 9.4%/2=4.7
%
<em>PV of interest payment</em>
PV = A (1- (1+r)^(-n))/r
A- 43, r-0.047, n- 20
= 43× (1-(1.047)^(-10)/0.047)
= 549.7724893
<em>PV of redemption Value</em>
PV = F × (1+r)^(-n)
F-1000, r-0.047, n- 20
PV = 1,000 × 1.047^(-20)
PV = 399.0858837
Price of Bond
549.772 + 399.085
=948.8583731
<span>The current state of the US economy is in growing strength with respects to the former cabinet. Globalization is affecting the US economy. Primarily through technology and social feeds. We are in the information Era. As far as jobs, off shoring in our economy was once always a viable option. Now that we have a president who insists on the "American Made" branding has emboldened some companies to minimize their operations abroad and increase facilities at home. I work on software, and my job requires me to be in a wireless world. It is hard to compete with companies who hire third party IT hosts in other countries because it is simply cheaper. But, I find other means for work.</span>
Answer:
- <u><em>No, he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em></u>
Explanation:
To find how much<em> money Earl Mille</em>r, <em>owner of Papa Gino's franchise</em>, will have in <em>6 years</em>, you must calculate the value of the <em>$20,000</em> that he <em>invests</em> at the <em>5% compounded semiannually:</em>
- Semianual compounded interest: 5% / 2 = 0.05/2 = 0.025
Equation:
Where r/n was already calculated: r/n = 0.05/2 = 0.025; and t is the number of years: 6.

Hence the value of the money invested is less than the value of the truck, and <em>he will not have enough money to buy his delivery truck at the end of 6 years.</em>