Answer:
internal rate of return 31.8%
Explanation:
on excel we will list each cash flow:
Y0 -190,000
Y1 25,000
Y2 37500 (Y1 x (1+g) = 25,000 x 1.05)
Y3 56250 (37,500 x 1.05)
Y4 84375 (56,250 x 1.05)
Y5 386562.5 (84,375 x 1.05 + 260,000 from the sale)
we now write =IRR( and select the cells then, press enter
the IRR function return: 31.8503%
we round into 1 percent 31.8%
Answer:
a. $5,460
Explanation:
The computation of the ending amount of direct labor cost is shown below:
First we have to compute the direct labor hours which is
= Ending work in process - direct materials cost
= $17,578 - $7,750
= $9,828
The total per direct labor hours is
= $12 + $15
= $27
So, the direct labor hours would be
= $9,828 ÷ $27
= 364 hours
So, the ending direct labor cost is
= 364 hours × $15 per hour
= $5,460
Answer:
c. more than $78.02 billion in exports
Explanation:
The nation of Brazil had imports of $78.02 billion in 2018 and had a positive trade balance. This means that Brazil has exports of greater than $78.02 billion. That if a country's exports go beyond its imports, it is claimed that the country has a positive balance of trade. It indicates that Brazil has exports of greater than $78.02 billion.
Hence, the correct option is c.
Answer:
$158,730
Explanation:
Mario incoporation started the year with a net fixed assets of $75,300
At the end of the year the net fixed assets was $96,700
The depreciation expense is $13,270
Therefore the company's net capital spending for the year can be calculated as follows
= $96,700+$75,300-$13,270
= $172,000 - $13,270
= $158,730
Hence the company's net capital spending for the year is $158,730
Answer / Explanation:
To properly answer this question, we will first define some key terms which includes:
Surplus: This can be refereed to as an amount exceeding a particular requirement after it has been met.
Demand: This can be refereed to as the quantity of goods and serves a consumer or an individual is willing and pay for per time.
Now that we understand the basic concept above, we now refer back to the narrative of the question to try and answer t hem.
(a) With Provider A, the cost of an extra minute is $0. With Provider B, the cost of an extra minute is $1.
(b) With Provider A, my friend will purchase 150 minutes [= 150 – (50)(0)]. With Provider B, my friend would purchase 100 minutes [= 150 – (50)(1)].
(c) With Provider A, she would pay $120. With Provider B, he would pay $100.
(d) The figure below shows the friend’s demand. With Provider A, she buys 150 minutes and her consumer surplus is equal to (1/2)(3)(150) – 120 = 105. With Provider B, her consumer surplus is equal to (1/2)(2)(100) = 100
(e) I would recommend Provider A because she receives greater consumer surplus when buying from that provider.