Answer:
Lopez Sales Company
1. Amount of Gross Margin recognized by Lopez:
Sales = $81,600
Less cost of sales = $38,400
Gross Margin = $43,200
2. Amount of the gain on the sale of land recognized by Lopez:
Land:
Selling price = $81,000
less Cost = $43,200
Gain on sale = $37,800
Explanation:
a) Gross margin is the difference between the selling price and the cost price of a product. It is the profit determined before business running expenses are deducted to obtain the net income or margin.
It measures the ability of the business to generate enough income to cover expenses that are normally incurred in business, like rent, utilities, and salaries and wages.
b) The Gain on sale of any capital asset is the difference between the selling price and the cost (book value). This gain is reported separately in the income statement and is the subject of capital gains tax.
Answer and Explanation:
The computation of the equivalent units for direct material and conversion cost is shown below:
Physical units Direct Materials Conversion Cost
Beginning
Work in process
100% and 50% 250
Units Started 800
Total Units
Under process 1,050
Less : Ending
Work in process 150
Units Transferred
to TestingDepartment 900 900 900
Ending Work in process 150 150 112.50
(100% and 75%)
Equivalent units ofproduction 1,050 1,050 1,012.50
Answer: $11,000
Explanation:
Working capital is calculated as the difference between current assets and current liabilities.
For 2024 therefore, the working capital is:
= (Cash + Net accounts receivable + Short−term Investments + Merchandise Inventory) - Current liabilities
= (54,000 + 95,000 + 13,000 + 140,000) - 291,000
= $11,000
Answer:
B. a decrease of $30,000
Explanation:
The computation of company’s overall profit is shown below:-
To continue = Contribution margin - Fixed cost
= $65,000 - $70,000
Loss = $5,000
To Discontinue = Unavoidable fixed cost ÷ 2
= $70,000 ÷ 2
= $35,000
So, Net Loss = To continue (Loss) - To Discontinue
= $5,000 - $35,000
= $30,000
Therefore there is a decrease of $30,000
Answer:
Market : Gasoline
b. Standardized good
c. Full information
e. Participants are price takers.
Market : Barbershop haircuts
a. Large number of buyers
c. Full information
Market : Bicycles
a. Large number of buyers
b. Standardized good
c. Full information
d. No transaction cost
Explanation:
The three markets will have different characteristics which will cause the competition. The Gasoline market has standardized product and the customers are price takers. Usually the prices are fixed for the products and there is no bargaining.