Answer:
The correct answer is then it has required reserves of $110 and holds excess reserves of $190.
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows:
Total deposit = $1,000 + $100 = $1,100
So, we can calculate the total reserve required by using following formula:
Total reserve required = 10% × Total deposit
= 10% × $1,100 = $110
And Previous excess = $100
Current access = $90
So, Excess reserve = Previous excess + Current access
= $100 + $90
= $190
Answer:
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Explanation:
given data
The meal option = $50 per person.
Hall free = $ 0 per person
total guest = 40
hall-only option = $1,500
external caterer = $30 per person
solution
when we go for meal option than hall free so total cost will be as
total cost = total guest × $50 per person
total cost = 40 × $50
total cost = $2000
and
when we go for hall only option than total cost will be
total cost = total guest × external caterer charge + hall-only option
total cost = 40 × $30 + $1500
total cost = $2700
so
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Answer:
Small-scale and flexible; Large-scale and inflexible.
Explanation:
Job shops tend to be <u>small scale and flexible</u> while continuous processes tend to be <u>large scale and inflexible</u>.
Job Shop: It is defined as small manufacturing units that produce a specific and customized product in small batches. Most of the products produced in this process have a unique set up. The estimation of costs is generally most difficult when the Job shop process has been chosen.
Continous processes: It is a streamlined process that has a production flow of products from one step to another without any interruption. A larger quantity is produced at one time, not in batches. It requires sophisticated control system.
Answer:
A. economic
Explanation:
Economic environment -
It consists of all the economic factors that can affect the economic market , consumers behavior , is referred to as the economic environment .
These factor are capable to alter any business .
Any changes in the monetary value , like cash , income , savings and interest rate can alter the economic environment as well .
Hence , from the given information of the question,
The correct option is A. economic environment .
Answer:
D.
Municipal bond because the equivalent taxable yield is 6.6%
Explanation:
we should make the important difference that municipal bonds are tax free while corporate bonds don't.
Therefore we should solve for the after tax rate fo the corporate bond:

The corporate bond as a yield of 4.5% after taxes which is lower than the municipal bond. This make it more attractive
We can also solve for the pre-tax rate of the municipal bond:

the municipal bonds would be equivalent to a 6.6% corporate bonds.
This makes option D correct.