Answer:
False
Explanation:
If an employee make a decision at work it does not automatically mean that he is a manager. Yes, everyone can make decision but only the good manager can differentiate the good from the bad decisions.
The Manager's job is not only to make decisions. His job is, as its name is saying, to manage people, decisions, plans etc.
Answer: Tom and Cindy paid 1.5 discount points.
House Value = $300,000.
Loan-to-Value Ratio (LTV) = 80%
Since LTV is 80%, the total loan (mortgage) value is :

In the real estate context, a point refers to one percent (1%) of the mortgage amount. There is no rule that these points should be in whole numbers.
We can find the number of points paid as follows:

![No. of points paid = (\frac{3600}{240000} )* 100 [/tex][tex] No. of points paid = 1.5 points.](https://tex.z-dn.net/?f=%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%20%28%5Cfrac%7B3600%7D%7B240000%7D%20%29%2A%20100%20%5B%2F%3Cstrong%3Etex%5D%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%3Cstrong%3E%5Btex%5D%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%201.5%20points.%20)
There are two types of points:
- Discount Points: are actually pre-paid interest on the mortgage loan, and help in lowering the interest rate on the mortgage.
- Origination points : help in covering the costs incurred by the lender in processing the loan.
Answer:
Ending inventory at retail = $902,000
Ending inventory at cost = $550,424
Explanation:
Kindly check attached picture
Answer:
A. Come to more practices
C. Try to convince the coach to give them more money
D. Quit the team
Explanation:
A pretty cool thing Dwight and Guillermo would want to do first is to stay calm and approach their coal for a raise since they commit equal time to the task as others. This is one of the best way to negotiate for a due raise.
Dwight and Guillermo might also feel cheated and be angry about their low pay which may eventually force them to want to quit the team. Often times, this is situation of knowing your worth and duly sticking to the perks of it.
They might also approach this problem by coming to more practices to impress their coach. This can further augment their visibility in the team, an action which they might duly be rewarded for.
Explanation:
The bank runs the danger that just before the second year, the short-term interest rate will increase, increasing its Lending value, but leaving untouched the interest income the bank gets from either the Treasury bill.
Annual interest revenue of 0.04* $50 million= 2 million and annual interest costs for the bank (0.02)* $50 million= 1 million, between 2 per cent to 4 per cent for the Treasury note.
The bank makes a profit of $2 million – $1 million = $1 million. If the interest rate rises 1 percent, the bank’s profit falls to
((0.04)* $50 million) – ((0.03) * $50 million) = $500,000.