Answer:
Cost of goods sold on April 25 is $13.80 and the inventory balance is $55.20
Explanation:
Data given:total unit
Cost of purchase with data;
Date Amount
April 5 $10
April 10 $12
April 15 $14
April 20 $16
April 22 $17
Total cost 69
Average cost = total cost /total quantity
= 69/5
=13.8
The cost of the ending inventory is given on the balance sheet below
Date Purchases Cost of Inventory Bal. Avg Cost
goods sold
April 5 $10* 1 unit= $10 - $10 10/1 = $10
April 10 $12* 1 unit=$12 - 10+ 12 = 22 22/2 = 11
April 15 $14* 1 unit=$14 - 22+14 =36 36/3 = 12
April 20 $16* 1 unit= $16 - 36 +16 =52 52/4 = 13
April 22 $17* 1 unit = $17 - 52+17 =69 69/5 = 13.8
April 25 - 1 unit*13.8 = 13.80 69 - 13.8 = 55.20
Answer:
$730,000
Explanation:
In the given question, the building was purchased and it repairs also. Plus, annual taxes are applicable to the property. The current market value and the book value of the building is also given in the question
For including the amount in the initial cash flow for the building project we consider the current market value of the building i.e $730,000. No other cost should be recognized
Answer:
1. Economic Growth and Regulatory Paperwork Reduction Act - <em>Consumer has less paperwork to go through to buy a new house</em>
The Economic Growth and Regulatory Paperwork Reduction Act of 1996 (EGRPRA) is a law that requires that the regulatory bodies of Federal Deposit Insured Corporation insured institutions such as banks and savings organisations review the documents they require from said banks to see if there are any unnecessary requirements needed. This will translate to fewer paperwork for the customers of such banks who for instance seek a mortgage to buy a house.
2. Fair Credit Reporting Act - <em>Consumer disputes financial information reported to a credit scoring company</em>
The Fair Credit Reporting Act (FCRA) gives consumers the right to dispute the information reported to a credit scoring company. It also regulates how these companies are allowed to collect and share the acquired data.
3. Federal Deposit Insurance Act - <em>The FDIC has the right to review companies for consumers</em>
4. Children's Online Privacy Act - <em>Consumer refuses to provide their five-year-old child's financial data to a company.</em>
The Children's Online Privacy Protection Act was passed in 1998 as a means to allow parents to determine what information about their children that websites can collect. Children in this case refers to people under the age of 13.
Answer:
the average cost per unit that should be used to determine the cost of the units sold on January 28 is $ 59.00
Explanation:
The Weighted Average Cost Method calculates the new cost of Inventory with each purchase of Inventory.
The Perpetual Inventory System records the cost of inventory sold with each sale made.
<u>Calculation of the new cost of Inventory with each purchase of Inventory :</u>
January 10:
Cost per Unit = Total Cost / Total Number of Units
Cost per Unit = (( 600 units × $55 per unit ) + ( 1000 units × $59 per unit )) / 1600 units
= $ 57.50
January 20:
Cost per Unit = Total Cost / Total Number of Units
Cost per Unit = (( 1600 units × $57.50 per unit ) + ( 800 units × $62 per unit )) / 2400 units
= $ 59.00
There were no further purchases from this point
Thus cost per units remains at $ 59.00
Therefore the average cost per unit that should be used to determine the cost of the units sold on January 28 is $ 59.00
Answer:
Management
Explanation:
Sometimes in the course of discharging his duties, an auditor might discover a case of non-compliance with laws and regulations. In such situations, he is expected to report the issue to the governing body or management of the organization who in turn notify parties outside the client's organization. This might imply reporting to the appropriate law enforcement agencies who now investigate the matter.
The auditor should ensure that he is keeping to the code of confidentiality before proceeding on such a case. The management is expected to review the report to determine if the action was indeed non-compliant with the laws before proceeding on the next call of action.