Answer:
D. realistic job preview
Explanation:
Jorge appreciated that the hiring manager took the time to provide a realistic job preview
Answer:
(a) $5,690
(b) $380
Explanation:
Given that,
current assets = $2,090
Net fixed assets = $9,830
Current liabilities = $1710
Long-term debt = $4520
Total assets:
= Current assets + Net fixed assets
= $2,090 + $9,830
= $11,920
Total Liabilities:
= Current Liabilities + Long-term Debt
= $1710 + $4520
= $6,230
(a) Total assets = Total liabilities + Stockholder's equity
$11,920 = $6,230 + Stockholder's equity
$11,920 - $6,230 = Stockholder's equity
$5,690 = Stockholder's equity
(b) Net working capital:
= Current assets - Current liabilities
= $2,090 - $1,710
= $380
Answer: The actual value
Explanation: In simple words, actual value refers to the utility satisfaction that a customer receives after purchasing a product.
The only difference between perceived value and actual value is that while calculating perceived value the customer compares his product with other product . However, while calculating actual value he only compares the existing performance with his or her expectations.
In the given case, Jeremy feels the product he buy is no as useful as he thought. Hence it lacks actual value.
Answer and Explanation:
Nina's guardian Ollie is putting an undue influence on Nine to sign a contract to invest funds in Penny Stocks Inc. In this way Ollie is getting benefit while exerting pressure on Nina. Nina has the option to cancel the contract on the basis of undue influence.