Answer: Po = Do(1+g)/Ke-g
Po = $3.10(1-0.109)/0.13 - (-0.109)
Po = $3.10(0.891)/0.13+0.109
Po = $3.10(0.891)/0.239
Po = $11.56
Explanation: The current market price of the stock equals the current dividend paid multiplied by 1+g divided by the excess of cost of equity over growth rate. The growth rate is negative in this case, thus, the growth rate would be deducted from 1. Moreso, the growth rate will be added to cost of equity since it is negative. Thus, the amount that the investor will be willing to pay is $11.56.
Answer:
The firms make a $1 per bushel in profit.
Explanation:
When the price is greater than the long run total costs, then a profit is being generated. This helps the firms in the perfectly competitive oat industry to remain in the industry since they are making 100% profit on their investments, which they may not get elsewhere. If they are not making such large profits, some of the firms may decided to leave the industry and relocate their resources to other industries where they can make enough profits.
Answer:
6000000 is alot and the total would be 24000
Explanation: