Answer:
1. observed time = 18.75 minutes.
2. Normal time = 18 minutes
3. Standard time = 21.17 minutes
Explanation:
1. The observed time will be equal to the average time per cycle, which was given in the question as 18.75 min. Therefore, observed time = 18.75 minutes.
2. The normal time will be:
= Average Time x Performance Rating
= 18.75 x 0.96
= 18 minutes
3. The standard time will be:
= Normal time × 1/(1 - 15%)
= Normal time × 1/(1 - 0.15)
= 18 × 1/0.85
= 18 × 1.176
= 21.17 minutes
Answer: D. 2.2%
Explanation: Equity Dividend Rate is calculated by dividing the Before Tax Cash Flow by the Acquisition price. If you need the answer in percentage form, you then multiply by 100.
Here, before-tax cash flow = $11,440
Acquisition price = $520,000
So Equity Dividend Rate =
X 100
Equity Dividend Rate = 2.2%
In this question, you do not need the Net Operating Income (NOI). You only need the NOI if the Before Tax Cash Flow is not given and the debt service payment is. If this is the case, you subtract the debt service payment from the NOI to get the Before Tax Cash Flow.
Answer:
a default setting for displaying all the data in a table
Explanation:
Datasheet View is default settings in Database Management System, which allows access to view the displayed data organized in columns and rows similar to an excel worksheet.
It also allow options for enter, delete or modify the data in a table.
Hence, in this case, the best idea that explains the Datasheet view is a default setting for displaying all the data in a table
Answer:
The answer is: 1) II > I > III
Explanation:
<u>Pricing scheme I: $2 million profit</u>
- Price $150,000
- Contribution margin = $150,000 - $50,000 = $100,000
- 35 units sold x $100,000 = $3.5 million
- profit = $3.5 million - $1.5M = $2 million
<u>Pricing scheme II: 2.25 million profit</u>
- Price $200,000
- Contribution margin = $200,000 - $50,000 = $150,000
- 25 units sold x $150,000 = $3.75 million
- profit = $3.75 million - $1.5M = $2.25 million
<u>Pricing scheme III: $1.5 million profit</u>
- Price $250,000
- Contribution margin = $250,000 - $50,000 = $200,000
- 15 units sold x $200,000 = $3 million
- profit = $3 million - $1.5M = $1.5 million
Answer:
absolute on grain: neither, both produce 10
comparative grain: Italy as renounce to less tonds of dates: 0.5 to 2.5
absolute dates: Niger 25 to 5
comparative dates: Niger as it cost 0.4 tonds of grain to produce 1 ton of dates.
Explanation:
For the absolute, we will check which yield the better number.
Fot the comparative, we will check the opportunity cost:
<em>output/potential output of another product</em>
<em />
opp cost grain in Italy: 5/10 = 0.5 tons of dates
opp cost grain in Niger: 25/10 = 2.5 tonds of dates
opp cost dates in Italy: 10/5 = 2 tonds of grain
opp cost dates in Niger 10/25 = 0.4 tonds of grain