Answer:
Explanation:
Goodwill is defined as the excess in amount of the purchase price of a company over the fair value at acquisition.It is intangible in nature , meaning it can not be physically separated from the other assets. Example are patent , brand name , good employee relation.
1.
Goodwill calculation
Purchase price - $2,500,000
Fair value - $1,800,000
Goodwill - $700,000
2.
No
Under the IAS 36, impairment of assets , goodwill is not amortized but annually tested for impairment as amortization is applicable to intangible assets with a definite useful life while intangible assets with indefinite useful life are annually tested for impairment to evaluate a loss in value experienced.
3
No
Under IAS 38 , Internally generated goodwill are not recognized as no related cost is incurred towards achieving a future benefit
Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424
Answer:
Universal Containers wants to be able to assign Cases based on the same criteria they use for Live Agent chats.Which feature should a Consultant recommend?
Omni-channel Skills-based routing
Explanation:
Answer:
Explanation:
To obtain the needed detail of order table and order date for each order place by customer, has to be filtered with "John's Department Store"
select ORDER_NUM, ORDER_DATE frome orders as o
inner join customer as c on c.CUSTOMER_NUM=o.CUSTOMER_NUM
where c.CUSTOMER_NAME = "Johnson's Department Store"