Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.
Answer:
sales and marketing.
Explanation:
The sales and marketing function is essential to ensure that the customer knows and has access to the company's products through an effective communication, distribution and customer service system.
There needs to be planning and research to identify who your potential consumer is, what are their needs and preferences, where they usually buy the product, how often, what their income, which media they access most, etc., so that there is the correct allocation of resources for advertising, product distribution and other variables, so that the product is available to the customer in the right place, in the right quantity, at the right time and quality.
Given:
Net sales = $400000
Cost of goods sold = $200,000
Operating expenses = $100,000
Interest expenses = $50,000
To find:
The operating profit margin
Solution:
To calculate the operating profit margin, first we have to find the operating profit.
Subtract your total operating expenses from gross profit to calculate operating profit.
That is, 

Divide operating profit by gross revenue to calculate operating profit margin.


Therefore, the Operating profit margin is 25%.
Answer:Accept Option B
Explanation: The concept of Future Value helps to to critically analyze investment opportunities so you can make decisions among options amd most importantly pick the project that yields the highest return.
The Future value of project A after discounting is $881.4 and for project B is $10,487.8
This is because of the difference in the amount invested.
The difference in return is $10,487.8-$881.4 = $9,606.4
False, even if an objective is impossible to attain , it still meets the criteria of good objective because it motivate workers.
Explanation:
Goal and objectives are required for running a company properly. If the workers are motivated they will be able to increase the production as well as work hard to improve their performance. It will increase the output
Proper motivation increases the efficiency of the workers , it also increases the efficiency of the company, it also reduces the cost and also increase the overall productivity. Workers are also motivated if they are given reward for their work. The leader should keep in mind that he should motivate for that can be achieved if the goal are not not achieved the workers will be dishearten.