Answer:
The correct answer is option b.
Explanation:
The number of units of output sold is 8,000
.
The sales revenue is $9,600,000
.
The variable costs are $6,000,000
.
The fixed costs are $2,600,000.
The price of the product
= 
= 
= $1,200
The average variable cost is
= 
= 
= $750
Profit = TR - TC
Profit = 
$1,270,000 = $1,200Q - $750Q - $2,600,000
$3,870,000 = $450Q
Q = 
Q = 8,600 units
Answer:
5.59%
Explanation:
$1,000 bonds carrying a 4% coupon rate, semiannual coupon $20, matures in 20 years
if you purchase the bonds at $715, the nominal annual rate of return = coupon payments / bond price = ($20 + $20) / $715 = $40 / $715 = 5.59%
The nominal annual rate of return is calculated by dividing the revenue generated by an investment by the cost of the investment.
Answer:
A vacation house in Colorado is rival in consumption and excludable.
The correct answer is C
Explanation:
A vacation house in Colorado is rival in consumption and excludable because it is a private good.
Answer:
1.60
Explanation:
($500,000 - $100,000)/250,000
Answer:
The correct answer is letter "B": Both statements are correct.
Explanation:
A futures contract is a type of forward contract between a buyer and a seller of an asset. They agree to exchange goods and money at a future date but at a price and quantity determined today. Futures contracts are standardized, regulated, and free of counterparty risk. In difference to other forward contracts, futures contracts are traded in secondary markets such as the Chicago Mercantile Exchange and the Intercontinental Exchange.
A forward contract is an agreement to buy and sell an asset at a future date. The price of the asset is fixed at the time the contract is executed. They are similar to a futures contract but forward contracts do not trade in an exchange.