Answer:
$171,619.20
Explanation:
The computation of the budgeted accounts payable balance at the end of November is shown below:
= Budgeted cost of raw materials purchases in November × following month percentage
= $286,032 × 60%
= $171,619.20
As 40% is paid in the month of purchase whereas 60% is paid to the following month. So, we recognized 60%, not 40%
Answer:
B. Defensive Strategy
Explanation:
One thing that is inevitable in business is competition. Dexter decided to use a defensive strategy for his business with his retirement coming in and competition becoming even stronger.
Defensive strategies are management techniques used to "fend off attacks" from competitors. It helps the decision maker hold on to shares of the market. Some companies do this to lower the risk of being attacked when they perceive attacks coming from competitors so in turn, those competitors can focus on other competitors in the market.
Answer: it should be approved only if the unemployment rate is low
Explanation: Unemployment can be defined as the level of joblessness in an economy, often measured as a percentage of the workforce.
Unemployment has a lot of disadvantages both to an unemployed individual, and the Society at large. It leads to poverty. Another is that it leads to depression, low self-esteem, anxiety and other mental health issues, especially if an individual truly wants a job but can't find employment. These are just some of the few disadvantages of unemployment in a society. According to the doctrine of double effect, the outcome of this government can be justified because the outcome is good.
Answer:
Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Explanation:
activity A =
normal time (NT) = 5 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $500
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $250/day
activity B:
normal time (NT) = 6 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 4 days
Crash cost (CC) = $50
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $25/day
activity C:
normal time (NT) = 8 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $1000
crash cost per day = [CC - NC]/[ CT- NT] = $200/day
The activity that takes the least cost to speed up is the first one to be crashed. from the computations, activity B takes the least cost to speed up, so the project manager should crash activity B first by 2 days.
Therefore, Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.