Answer and Explanation:
The computation is shown below;
a. For Warranty Expense
= Sales × Estimated Warranty Percentage%
= $4,144,400 × 0.87%%
= $36,056.28
b)
The amount that should be reported is
Opening Balance of Estimated Warranty Liability Jan. 1, 2019 $42,635
Less: Actual warranty costs in 2019 ($26,750)
Add: Warranty expense accrued in 2019 $35,056
Closing Balance of Estimated Warranty Liability Dec. 31, 2019 $50,941
Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer:
B
Explanation:
The Lower of Cost or Market Value Applies to the closing inventory and should be value at $103,700 Cost, which is the lower.
Answer:
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78
Explanation:
To get the maximum capacity of utilization capacity manager must consider the routine safety and the level where average cost per unit, so we use 4700 widgets per day to get the rate of team 1 and 2.
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78
Answer:
a. individualism.
Explanation:
Individualism is where policies are made that limits the power of the government and allows for more power of the private individual. It is a set of principles that favours the moral worth of the individual, self reliance and independence is promoted.
Individualism believes that of the individual is prosperous eventually the economy will become better off.
People do not depend on the government for support such as welfare