Answer:
a) Portfolio ABC's expected return is 10.66667%
Explanation:
The expected return is based on the risk factor of a project. If a project has higher risk its rate of return will be higher. Portfolio ABC has one third of its funds invested in each stock. The return of on A and B are 20% and 10%. Their beta is 1.0 for both the stocks while stock C has beta 1.4. The portfolio expected return will be 10.66667%.
Answer:
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78
Explanation:
To get the maximum capacity of utilization capacity manager must consider the routine safety and the level where average cost per unit, so we use 4700 widgets per day to get the rate of team 1 and 2.
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78
Answer:
Bait-and-switch advertising.
Explanation:
BAIT AND SWITCH ADVERTISING is a type of advertising where a seller of a products or goods deceive a prospective buyer by advertising a product that is desirable in which when the buyer make an effort to purchase the product or ask to see the advertised product the seller will show the prospective buyer available product instead of the advertised product in which the buyer will then find out that the advertised product is unavailable just as in the case of John who advertised a desirable property that was already sold out a months ago in order to attract prospective buyers in which when the advertised product was ask by the buyers he shows the buyer available properties instead which means that this act by Broker John is an example of BAIT AND SWITCH ADVERTISING.
Answer and Explanation: From the given case/scenario we can state that the court is most likely to rule that these late charges or fine tends to constitute a penalty since they are excessive
. The law that tends to govern most of the penalties is considered to be a slight exception to the general rule of law which tends to preserve the freedom of contract,and thus allowing the parties wide freedom in order to agree to the terms and points of contract.
Answer: Production orientation
Explanation: It refers to a strategy when the company focuses only to provide the best quality product in the market without taking into consideration the preference of the customers.
In the given case, Steel makers are focusing on making their business process the best in market so that they can gain a competitive advantage.
Thus, from the above we can conclude that the correct option is C.