Answer:
$1000
Explanation:
Total factory rent is $2500 for 5000 sq ft. The basis for assigning the rent cost to different activities will be on the basis of factory area used.
Factory area used by different activities is as follows,
1. Machining 500 sq ft
2. Preparation & Setup 2000 sq ft
3. Quality Control 2000 sq ft
4. Finishing 500 sq ft
So, The cost that will be assigned to the Preparation and setup cost will be
$2500 * 2000/5000 = $1000
Answer:
$250,000
Explanation:
the down payment = cost of the house - mortgage = $550,000 - $300,000 = $250,000
Something is not right with this question, because if you have been able to save $250,000 in 5 years, it means that you saved around $50,000 a year. If you were able to save that much money per year, then you should be able to pay a higher mortgage. The average 30 year mortgage has an APR of a little over 4% (national average between 4.04% - 4.16%). That would result in a monthly payment of around $1,151 including insurance.
So you should either go to another bank (if your salary is really that high) or search a cheaper house.
Answer:
A. Yes, because the corporation would be required to pay tax on its profits, and the shareholders would also be required to pay taxes on dividends
<span>$322,970
The expression for the cash balance at the end of the month is
B = I + R - P
where
B = Balance at the end of the month.
I = Initial balance at the beginning of the month.
R = Receipts received during the month.
P = Payments made during the month.
So let's substitute the known values we have and solve for P
B = I + R - P
95230 = 72600 + 345600 - P
95230 = 418200 - P
95230 + P = 418200
P = 322970
So the cash payments made were $322,970</span>