Answer:
internal rate of return 31.8%
Explanation:
on excel we will list each cash flow:
Y0 -190,000
Y1 25,000
Y2 37500 (Y1 x (1+g) = 25,000 x 1.05)
Y3 56250 (37,500 x 1.05)
Y4 84375 (56,250 x 1.05)
Y5 386562.5 (84,375 x 1.05 + 260,000 from the sale)
we now write =IRR( and select the cells then, press enter
the IRR function return: 31.8503%
we round into 1 percent 31.8%
Information sharing reduces information lead time, enabling each organization to plan according to end demand and not according to the orders placed immediately downstream.
Explanation:
The Bullwhip effect is a trend of the distribution channel where estimates result of inefficiencies in the supply chain. Of reaction to fluctuations the market demand the inventory swings are growing, as the supply chain continues to grow.
The effect of the bullfight generally flows up the supply chain, starting from the retailer, wholesaler, dealer, producer and then the supplier of the raw materials.
This method does not include daily fluctuations to run level. Another way of reducing the bullwhip effect is by eliminating the delays along the supply chain. In general, the fluctuations in the supply chain can be reduced by 80% by cutting order to supply time by half in both real supply chains and supply chain simulations
Answer:
The correct answer is letter "A": the social business environment.
Explanation:
The social business environment includes the society inhabitants' believes, customs, and lifestyles. It determines how businesses are handled in different regions worldwide. When it comes to low costs of labor, it might be beneficial for some companies that can open subsidiaries there to lower production costs but it also represents a struggle for some other firms because their products seem unreachable because of the low wages people earn.
The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Savings account is what would go in the blank.