Answer:
$114,000
Explanation:
Given that,
Net credit sales = $2,250,000
Opening allowance for Doubtful Accounts = $36,000
Uncollectible accounts receivable written off = $90,000
Firstly, we need to find the excess amount to be adjusted to allowance for Doubtful Accounts. It is calculated as follows:
= Uncollectible accounts receivable written off - Opening allowance for Doubtful Accounts
= $90,000 - $36,000
= $54,000
Allowance amount:
= 10% of the balance in receivables
= 0.1 × $600,000
= $60,000
Therefore, the required adjustment to the Allowance for Doubtful Accounts at December 31, 2017 is determined by summing up the excess amount and allowance amount.
= Excess amount to be adjusted to allowance for Doubtful Accounts + Allowance amount
= $54,000 + $60,000
= $114,000
The answer to this question should be false
hope this helps
Answer: The statement "A. The units in beginning inventory plus the units transferred out during the month should equal the units in the ending inventory plus the units transferred in during the month." is <u>FALSE.</u>
Explanation: The units in beginning inventory plus the units<u> </u><u>transferred in</u> during the month <u>MUST be equal</u> the units in the ending inventory plus the units <u>transferred out during</u> the month.
Answer:
The correct answer is c) Strategic leadership
Explanation:
Strategic leadership is the ability to anticipate, envision, maintain flexibility, think strategically, and work with others in the organization to initiate changes that will create a viable and valuable future for the organization.
Strategic leadership can also be explained as the capability for employing strategies in the management of employees.
Answer:
Explanation:
As we know that time interest earned ratio = Income before interest and taxes / interest expense.
Sales = 546000
less: cost of goods sold = (<u>244410</u>)
Gross profit 301590
Less: <u>expenses</u>
Depreciation expense =( <u>61900 </u>)
Profit before interest and taxes 239690
Less: tax
(239690 * 23%) = (<u>55128</u>)
Profit 184562
Profit - Retained earning Addition = Interest
184562 - 74300 = 110262.
Interest earned ratio = 239690 / 110262 = 2.17 times