Answer:
(a) $9,000 per employee
(b) $252,000; $198,000
Explanation:
Given that,
Fringe benefits cost during 2018 = $450,000
Employees assigned to division A = 28
Employees assigned to division B = 22
(a) Allocation rate:
= Total cost to be allocated ÷ Cost driver
= $450,000 ÷ 50
= $9,000 per employee
(b) Cost assigned to A:
= Division Allocation Rate × Weight of base (No. of employees)
= $9,000 × 28
= $252,000
Cost assigned to B:
= Division Allocation Rate × Weight of base (No. of employees)
= $9,000 × 22
= $198,000
Answer:
Sales = 12,50,000
Explanation:
Detailed steps are given below
Answer:
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
Explanation:
The formula for a confidence interval is as follow:
Mean (Average price) +/- z-score x standard deviation / sqrt(n)
Formula Interpretation:
Mean = $141
z-score for 95% confidence interval = 1.96
standard deviation = $4
n = 16 --> sqrt (n) = 4
By using these inputs, we can calculate the confidence interval as follow:
141 +/- 1.96 x (4/4)
Confidence Interval is 139.04 - 142.96
The current trend that Jamila should take advantage of is by choosing to seek capital from (D) venture capitalists.
Venture capitalists are a typically a type of firm that specializes in investing on startup companies and small businesses that they believe would have great long-term growth. Generally, this type of firm not only support the business owner through financing, but also by helping them grow the business through various other types of support.