Answer:
1. Albert has a recognized gain on the transfer of $140,000.
Explanation:
Option D is wrong because Gold corporation has a basis in the land of Albert's recognized gain plus the cost of the value of land's Albert. Therefore, $140,000 + $140,000 = $280,000.
Option A is correct because, under the recognized gain clause 357(C), the mortgage on the land exceeds the cost of value of the land by $(200,000 - $140,000) = $60,000. Moreover, Alberta has received $80,000 additional from notes payable. So, total recognized gain on the transfer = $80,000 + $60,000 = $140,000.
Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573
Answer:
Olá, realizei algumas pesquisas e encontrei a opção que você precisava.
<em><u>d. Não definir forças, oportunidades, fraquezas e ameaças, as quais a empresa está inserida.</u></em>
Explanation:
<u>A estratégia organizacional</u> é definida de acordo com as metas e objetivos que a empresa deseja alcançar no curto e longo prazo.
Por isso é necessário implementar planos que auxiliem a empresa na obtenção dos resultados esperados.
A análise SWOT é uma ferramenta de gestão estratégica utilizada para que uma organização tenha conhecimento das variáveis internas (forças e fraquezas) e externas (oportunidades e ameaças) que influenciam no seu desempenho e consequentemente nos resultados.
Portanto <em><u>a alternativa D é falsa</u></em>, visto que a análise das forças, oportunidades, fraquezas e ameaças organizacionais, irão orientar a empresa a identificar os seus pontos positivos e negativos de forma a coordenar, corrigir e controlar seus ambientes para que se alcance maior eficácia organizacional.
Answer: 2.63
Explanation:
The Market to Book ratio is also referred to as the price to book ratio. It is a financial evaluation of the market value of a company relative to its book value. It should be noted that the market value is current stock price of every outstanding shares that the company has while the book value is the amount that the company will have left after its assets have been liquidated and all liabilities have been repaid.
The market-to-book ratio will be the market price per share divided by the book value. It should be noted that the book value per share is the net worth of the business divided by the number of outstanding shares. The book value will be:
= [(12500 ×1) + $21200]/12500
= ($12500 + $21200)/$12500
= $33700/12500
=$2.70
The market-to-book ratio will now be:
= $7.10/$2.70
=2.63