Answer:
Yes they can be used to purchase goods or invest in a business.
Explanation:
Loans from formal channels like banks and government agencies are usually given for an specific purpose if you own a business or can be handed out for any type of personal use if you request them as an individual. This applies to developed and developing countries.
Loans from informal channels can also be used by a business, specially small businesses, and obviously personal use. Large businesses will probably not take a loan from an informal channel since the interest rates will probably be higher and the amounts will be too small. But even on developed countries, someone who has just graduated can ask his/her parents or a friend for a loan to start a small business or buy a car. Informal channels are based on personal relationships and even though they don't represent a large percentage of loans in developed countries, they also exist.
Answer:Flour should be acquired through a contract.
Explanation: Acquiring flour through a contact will be very important for DonutVille as it will ensure a follow-up and a feedback system where the manager of DonutVille establish a relationship with the company supplying the flour through one of its distributors or agents.
When purchasing of flour is achieved through a contact, it makes the contact a responsible person who will be needed to guarantee the supply of flour on time and to Communicate with the manager of DonutVille should there be any matters arising in the process getting supplies.
After you multiply 7% to 80 you will be left with 5.60, then you add 5.60 to 80 to get $85.60. So if she has any more than $85.60 then she will be able to buy the skateboard
After interest he will pay a total of 3631.88 back to the bank
hope this helps<span />
Answer:
The answer is 9 ice cream sundaes.
Explanation:
The answer to how many ice cream sundaes that John's budget of $82 is constrained to based on the following data
New Price of Ice cream sundaes (Q1) = $6
New Price of Coffee (Q2) = $4
can be calculated thus
since, 7 coffee was bought for $4 dollars each
7x4 = $28
The remaining funds is now
82-28 = $56
therefore,
$56/$6 = 9 Ice cream sundaes