Answer: If Creative Analysis, Inc. decides to maintain a constant debt-equity ratio, what rate of growth can they maintain? 4.82percent
Explanation:
Sustainable growth = {[$540 / ($3,000 + $1,700)] [$216 / $540]} / {1 {[$540 / ($3,000 + $1,700)] [$216 / $540]}} = .04817 = 4.82 percent
Answer:
Answer for the question is given in the attachment.
Explanation:
Answer:
Premium is likely to be $180.00
Explanation:
Two players have 40% chance of slipping
Equally,two players have 20% chance of slipping
bruise cost per slip is $150
Premium=40% chance of slipping*bruise cost*2 players +20% chance of slipping*bruise cost*2 players
Premium=40%*$150*2+20%*$150*2
Premium=0.4*$150*2+0.2*$150*2
premium=$60*2+$30*2
premium=$120+$60
premium=$180.00
If the insurance company offers bruise insurance to the players ,the premium is likely to be in the region of $180.00
Answer:
they have the prime market I think? I don't see any options on here to know what direction the question is going.