Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Answer:
-11.8%
Explanation:
the key to answer this question is to remember that valuation of a bond depends basically of calculating the present value of a series of cash flows, so let´s think about a bond as if you were a lender so you will get interest by the money you lend (coupon) and at the end of n years you will get back the money you lend at the beginnin (principal), so applying math we have the bond value given by:

so in this particular case that one year later there are 29 years to maturity so we have:


so as we have a higher rate the investment has the next return:


Answer:
amount of the check = $3430
Explanation:
given data
sells merchandise account = $5000
credit terms of 2/10, n/30
Company returns = $1500
to find out
amount of the check
solution
we will find here amount of the check that is express here as
amount of the check = (sells merchandise account - Company returns) × (100 - n ) .......................1
put here value in equation 1 we get
amount of the check = (5000 - 1500 ) × (100% - 2%)
amount of the check = (3500 ) × (98%)
amount of the check = $3430
Answer:
4. more, more
Explanation:
Options includes: 1. less, more
, 2. more, less, 3. less, less, 4. more, more
Based on this calculation, the consultant concludes that industry X is <u>more</u> concentrated market than industry Y and that industry X is <u>more</u> competitive market.
The intensity of Porter competition determines the level of competition that exists in an industry. This competition can be affected by many factors, including industry focus, replacement costs, fixed costs, and industry growth rates. The intensity of competition among competitors in a given industry refers to the extent to which companies in a given industry put pressure on each other and determine each other their profit potential. If competition is fierce, competitors are trying to steal profits and market share from each other.
Answer: The journal entry for Nelson company are as follows uses a perpetual inventory system:
Info General Journal Debit Credit
a Store Supplies expense $1,750
To Store Supplies $1,750
b Insurance Expense $1,400
To Prepaid Insurance $1,400
c Depreciation expense $1,525
To Accumulated Depreciation - Store equipment $1,525
d Cost of goods sold $10,900
To Merchandize Inventory $10,900