Answer:
a. affective
Explanation:
When a disagreement arises because of negative emotions among the intra-group team members, an affective conflict occurs. A cross-functional team has different members from various departments. Therefore, team members can expect a negative perspective among themselves. If it happens, affective conflict arises in the cross-functional team.
Therefore, option A is the correct answer.
Answer:
$10,400 Favorable
Explanation:
The computation of labor efficiency variance for June is shown below:-
For computing the labor efficiency variance for June first we need to find out the standard hours
Standard hours = 0.5 hours per unit × 3,100 units
= 1,550 hours
Now, we will put it into formula
Labor efficiency variance = (Standard hours - Actual hours) × Standard rate
= (1,550 - 510) × $10
= $10,400 Favorable
Therefore for computing the labor efficiency variance for June we simply applied the above formula.
Answer:
Vo = <u>C1 </u> + <u>C2 + V2</u>
1 + k (1 + K)2
Vo = <u>$129,600 </u> + <u>$129,600 + $3,200,000</u>
1 + 0.14 (1 + 0.14)2
Vo = $113,684.21 + $2,562,019.08
Vo = $2,675,703.29
The correct answer is C
Explanation:
The current value of the business equals cashflow in year 1 divided by 1 + K plus the aggregate of cashflow and sales value in year 2 divided by 1 + k raised to power 2.
Answer:
6.35, 6.39 and 6.49
Explanation:
6.3% = 0.063
yield = 0.063 ×$1,000/ 0.992 yield = 0.063 ×$1,000)/ 0.992 ×$1,000)
Current yield = 0.0635, or 6.35 percent PV = $992 = 0.063× $1,000 / 2) ×{(1 - {1 / [1 + (r / 2)]26}) / (r/ 2)} + $1,000 / [1 + (r / 2)]26 r = .0639, or 6.39 percent EAR = [1 + .0639 / 2)]2 - 1 EAR = .0649, or 6.49
Answer: B. $892.1 million
Explanation:
The Revenue was $939,393 million
When calculating how much cash was generated any increase to the Accounts Receivables is removed from the revenue because it signifies that more sales were made on credit and so have not given the business cash yet.
Any increase in Deferred Revenue must be added because this is Cash that has been given to the business but for accrual purposes cannot be recognized yet. Bottomline however, the Cash has been received.
Increase in Receivables = 309,196 - 221,504
= $87,692 million
Increase in Deferred Revenue= 374,730 - 334,358
= $40,372 million
The Cash generated is therefore;
= 939,393 - 87,692 + 40,372
= $892,073
= $892.1 million
I have attached the Financial Statements of Acme Corporation.