Answer: D. All of these (happy to help)
Explanation:
Answer: $100,000 less
Explanation:
Since we are informed from the question that the real estate developer is offering identical houses for sale for $350,000 each, and has 20 willing customers, this means that current revenue will be:
= $350,000 × 20
= $7,000,000
By lowering the price, the revenue made will be:
= $300,000 × 23
= $6,900,000
The difference is
$7,000,000 - $6,900,000
= $100,000 less.
Answer:

since 

Explanation:
U(q₁ q₂)

Budget law can be given by

Lagrangian function can be given by

First order condition csn be given by



From eqn (i) and eqn (ii) we have

Putting
in euqtion (iii) we have

since 

Answer:
PV= $23,370.85
Explanation:
Giving the following information:
Cash flow (1-3)= $5,000
Cash flow (4-5)= $6,500
Discount rate= 6%
To calculate the present value, first, we need to calculate the final value:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual cash flow
Year 1-3:
FV= {5,000*[(1.06^3) - 1] / 0.06
FV= 15,918
Year 4-5:
FV= {6,500*[(1.06^2) - 1]} / 0.06
FV= 13,390
Now, the present value:
PV= FV/(1+i)^n
PV= 15,918/(1.06^3)= 13,365.06
PV= 13,390/(1.06^5)= 10,005.79
PV= $23,370.85
Answer: Selective hiring
Explanation: In the selective hiring process the managers of an organisation sets a criteria for the job available. While recruiting the managers sticks to the criteria strictly and only those employees are hired who fits that particular criteria.
In the given case, Dorrance wants to recruit someone with excellent skills in soccer, thus we can conclude that she is doing selective hiring.