Answer:
$24 million
Explanation:
Given that
Tax rate = 30%
Pre-tax income = $80 million
The calculation of pre-tax income next year is shown below:-
The 30% taxes on pre-tax income × $80 million next year
= 30% × $80 million
= $24 million
Therefore, SUV is not introduced so here we will not consider the operating loss for the next year $30 million.
In terms of explaining the probability
of assignment to trial arms in consent forms, it is true that ICH
notes should be included
To add, an internationally accepted standard for the designing,
conducting, recording and reporting of clinical trials is called The Note for Guidance on Good Clinical Practice (CPMP/ICH/135/95).
Answer:
A
Explanation:
Breakeven quantity is the number of units produced and sold at which net income is zero
The product should not be released because the demand is less than breakeven quantity. If the product is released, the firm would earn losses
Answer:
EPQ = 1982
maximum inventory = 1090
average inventory = 545
order cycles = 44.04
total cost of managing = $2180
Explanation:
given data
monthly demand = 900
annual demand = 12 × 900 = 10800
Production averages = 100 units
Holding costs = $2.00
setup cost = $200.00
company operates= 240 days
solution
daily usage = 
daily usage = 45
we find here EPQ
EPQ =
×
...........1
EPQ =
× 
EPQ = 1982
and
maximum inventory =
× daily production - daily use
maximum inventory =
× (100-45)
maximum inventory = 1090
and
average inventory = 
average inventory = 
average inventory = 545
and
order cycles = 
order cycles = 
order cycles = 44.04
and
total cost of managing = 
total cost of managing = 
total cost of managing = 2179.81 = $2180
Answer:
$34.8
Explanation:
Profits = sales - costs( variable costs +fixed costs)
In this case : total sales will be price $0.75 x units sold X= 0.75X
Variable costs : =$10 x units sold= $10x
Fixed cost remain $25 as they are not affected by quantity.
profits for the Week
P= (0.75x- 0.10x)-$25
Profit for the week with units sold as 92: x = 92
p= ( {0.75x92} - {0.10x92} )- $25
P= $69 - $9.2- $25
P=$59.8- $25
=$34.8