Answer:
Variable, $85; absorption, $105.
Explanation:
Variable costing $85
Absorption costing $105=(85+20)
stage 4
esteem needs is the fourth stage in maslow's hierarchy which are divided into two parts:( i) esteem for oneself (dignity,achievement,mastery and independence) and (ii) the desire for gaining reputation or respect from others(status and prestige).
Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10
Answer:
The Square Box should accept Project B only
Explanation:
Square Box should decide the project whose Net present value (NPV) of future cash inflow is higher than the initial cost of investment
NPV of cash inflow from Project A = 3,000/(1+12%)+7,000/(1+12%)^2+10,000/(1+12%)^3 = $15,377, lower then initial cost of $18,000 → deny Project A
NPV of cash inflow from Project B = 3,000/(1+12%)+7,000/(1+12%)^2+15,000/(1+12%)^3 = $18,936, higher then initial cost of $18,000 → accept Project B
Answer:
Find below complete question:
Janus Coat Company purchased a delivery truck on June 1 for $30,000, paying $10,000 cash and signing a 6%, 2-month note for the remaining balance. The truck is expected to depreciate $6,000 each year. Janus Coat Company prepares monthly financial statements. Instructions:
(a) Prepare the general journal entry to record the acquisition of the delivery truck on June 1st. (b) Prepare any adjusting journal entries that should be made on June 30th. (c) Show how the delivery truck will be reflected on Janus Coat Company's balance sheet on June 30th.
Dr Truck $30,000
Cr Cash $10,000
Cr notes payable $20,000
Dr depreciation expense $500
Cr accumulated depreciation $500
Dr interest expense $100
Cr interest payable $100
Balance sheet extract on 30th June"
Delivery truck $30,000
Accumulated depreciation ($500)
Net book value $29,500
Explanation:
The journal entry to record the purchase of the truck would have $30,000 debited to truck account while cash and notes payable are credited with $10,000 and $20,000 respectively.
On 30 June depreciation expense =$6000/12=$500
Interest of one month on the note payable on 30th June=$20,000*6%*1/12=$100